IRC Sohbet

irc-chat

IRC Nedir?

IRC/d (Internet Relay Chat – Internet Aktarımlı Sohbet) IRC/d birden fazla kişinin sanal bir oda (kanalda denir) içerisinde karşılıklı konuşabilmesini sağlayan bir iletişim aracıdır. Dünyanın her yerinden insanların katılıp konuştuğu (daha doğrusu yazıştığı) sanal bir buluşma ortamıdır. IRC servere küçük bir program olan mIRC Script kullanımıylada IRC/d network’ünde bulunan bir server’a bağlanır.

Bütün serverlar birbirine bağlıdır ve mesajlar bir kullanıcıdan diğerine IRC/d network’ünde ulaştırılır. Bu sayede binlerce IRC/d kanalında yüzlerce insan IRC/d network’ünde ya da sadece bir kişiyle özel olarak tartışmalara olanak sağlar. IRC server’da sohbetlere siz veya onlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar chat’a katılabilme imkanı bulacaksınız. Bütün insan ilişkilerini, düşüncelerini ve meraklarını IRC/d network platformunda bula bilirsiniz.

İletişimin gerekli olduğu çevrimiçi bir dünyada, kullanıcılar veya gruplar arasındaki iletişimi daha etkin bir şekilde optimize etmek için bize çok sayıda işlevsellik sunan çeşitli chat kanalları bulabiliriz. IRC sunucusu kullanarak iletişimin etkili olacağı kanal olan istemci denilen yazılımı kullanarak dünya çapındaki diğer kullanıcılarla sohbet etmek, oyun ve internet radyosu amacıyla tasarlanmış bir protokoldür. IRC sunucusuna bağlı tüm kullanıcılar görüşmede etkin olabilir.

mIRC Nedir?

mIRC sohbet etme konusunda en hızlı bir şekilde IRC sunucusuna bağlanıla bilen bir yazılım programıdır. Kolay anlaşıla bilir basit ara yüzü ile özelleştirile bilen arkadaş listesi, log dosyaları, dosya aktarımı, birden fazla sunucu bağlantısı, IPv6 adresleme, SSL şifreleme, proxy desteği, UTF-8 ekran, UPnP, özelleştirilebilir sesler, mesajlar gibi çok çeşitli seçenekler sunar. mIRC, otomatik olarak kullana bileceğimiz çoklu sohbet uygulaması yapıla bilecek güçlü bir yazılım dilidir.

mIRC çalıştırırken gerekli IRC sunucu değerlerini girmeli ve sohbet parametrelerini tanımlamalıyız. mIRC İngilizce bir proğramdır ve şu anda diğer dillere çevrilmiş versiyonları bulunmamaktadır. Bununla birlikte mIRC’in kullanımı zor değildir. Pek çok tuşların özelliklerin ve de fonksiyonların kullanımı oldukça kolaydır. Böylelikle komutları ve ayarları da bütün bu işlemlerin ilki mIRC’in kurulumu ise IRC’ye ilk atılan adımın başlangıçtır.

IRC Sohbet Etmeye Hazırmısınız?

Artık yıl 2022 oldu hala irc sohbetimi kaldımı diyenler şu aralar yeniden sosyal medyadan sıkılıp irc sohbet sitelerine akın etmeye başladılar. IRC’nin bu kadar popüler olmasının sebebi iki kişi arasındaki yapılan özel sohbet ve sınırsız chat kanalı olmasına dayalıdır. Sohbetgulu.net irc sohbet kullanıcıları her hangi bir kanalda konuşmak istediğinde yüzlerce kanal arasında dilediğini seçer ve o kanal içerisinde konuşmaya katılır.

IRC sunucularında irc sohbet’i iki kişi tarafından özel odalarda yapıla bilmektedir. Sohbetten hoşlanmayan taraf sohbeti hemen sonlandıra bilir. İki kişiden daha fazla kullanıcının katılarak sohbete dahil oldukları ortam ise #sohbet #chat #muhabbet vs gibi kanallardan oluşmaktadır. Bu global kanalları kanal yöneticileri tarafından takip edilerek yönetilmektedir. Kanalda operatör olan kişiler kanalda seviyesizlik yapanları kanaldan uzaklaştırabilir, kanalda konuşabilecek kişileri belirleyebilir ya da konuyu tümden değiştirebilirler.

Ancak, irc sohbet zevkine bir protokol olduğundan dolayı, bir kanal yöneticisi hiçbir sebebi olmadan, sırf canı istediği için kanaldan atabilir veya kanalda konuşma hakkınızı elinizden alabilir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey başka bir kanala katılmak olacaktır. Asırlardır insanlar hayatlarını yalnız olarak geçireceği korkusu her daim olmuştur. Yaradılış gereği her insan bir arkadaş, bir aile ve kendine sevecek bir sevgiliye ihtiyaç duyar. Eskiden bu işler görerek tanışma ile olurdu şimdi ise artık teknoloji çağındayız ve hayatımızda irc sohbet siteleri var. Artık dünyanın ve türkiyenin neresinde olursa olsun karşılıklı olarak sohbet etme imkanı çok kolay.

Huyu, karakteri, fiziksel özellikleri, işi ve kişinin aile yapısını canlı olarak yapılan muhabbet ile tanıyarak arkadaş olabiliyoruz. Artık yeni insanlarla tanışmak bekar ve evlenmek isteyen kişiler ile sohbet etmek eskisinden çok daha kolay hale geldi. Sizlerde hemen sohbet gülü irc sohbet ortamına katılarak chat ile harika insanlar tanıyın. Eşleşin, flört yapın muhabbetiniz ile kaynaşın ve sevgiliniz yok ise şimdi size en uygun olan kişi ile sevgili olun. İster üye olun ister olmayın sitemize ücretsiz ve üye olmadanda bağlana bilirsiniz. Kaliteli olarak sohbet istiyorsanız mutlaka üye olun ve kendinizi en güzel şekilde profil ayarlarınızda tanıtın.

IRC Server odalarında görev dağılımı nasıldır?

Sunucu yöneticileri
Kanal yöneticileri, kişileri kanaldan uzaklaştırabilmekle birlikte kişileri sunucudan uzaklaştıramamaktadırlar. Bu yetki sunucu yöneticilerine verilmiştir. Bir sunucu yetkilisi, teknik admin, network, ağ yöneticisi ve ircop operatör gibi farklı kademelerde görev alır. Bu yetki sıralamasında en üstte tüm yetkilere sahip sunucu sahibi (root admin, kök yönetici) yer alır. Bir sunucu yöneticisi kişileri sunucudan uzaklaştırabilir, onların sunucuya girmelerini engelleyebilir ve kanal yöneticilerinide aynı şekilde ekleyip silebilir.

Bu durum pek yaşanmasa da gerekli olduğunda, değiştirebilir, takma adlara veya kanallara el koyabilir. Kanal yöneticilerinin kişileri kanaldan atmak gibi keyfi kararlarını uygulayabilmeleri gibi, sunucu yöneticileri de, bu yöneticiler genellikle uzman ve meşgul olmalarına rağmen, kanal yöneticilerini veya sıradan kullanıcıları sunucudan atabilir, kanallara el koyabilir ve bunun için hiçbir şekilde hesap vermeyebilirler.

Nickname, rumuz yada takma ad
Her hangi bir IRC sunucuna katılmak için bir rumuza ihtiyacınız vardır. Nickname IRC ağı üzerinde bulunan diğer kişilere görünen isim yansımasıdır. Rumuz kullanırken isterseniz kimliğiniz belli olmaması için gerçek isminizi kullanmaya bilirsiniz. Global kanallara cinsellik içeren nicklerle yada küfür içerikli lamer nicklerle girişler yasaktır.

Servisler ve botlar
Eskiden olduğu gibi hala günümüzdede IRC oldukça fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. IRC sunucularında sorunların üstesinden gelmek ve kullanıcıların eğlenceli hoş vakit geçirmeleri içinde çeşitli servisler ve botlar aktif haldedir.

ChanServ IRC sunucularında kanal işlerinden sorumlu olan bottur.
NickServ Rumuz yada takma ad işlemlerinden sorumlu olan bottur.
MemoServ Kayıtlı nickler çevrim dışı iken mesajlaşmayı sağlayan bottur.
OperServ Sunucu oper ve adminleri için kodlanmış üst düzey bottur.
Eggdrop Botlar IRC sunucularında güvenlik ya da çeşitli eğlence aktiviteleri sağlamak amacı ile kullanılan 7/24 çevrimiçi bir üye imiş gibi görünen GNU/Linux işletim sistemi tabanlı yazılıma sahip olan aynı zamanda trivia olarakta bilinen bottur.
Socket Bot IRC sunucularında yetkili admin ve operler yokken bile kanalları koruyan eşsiz bir kanal koruma botudur.

BNC Bouncer
IRC network eşsiz bir yapay zeka ve kullanıcılarına sohbet eğlence imkanı tanır. Bouncer yani bnc de tıpkı kanaldaki servicies botlar gibi kullanıcıya kolaylık tanır. Kullanılan üç çeşir bnc vardır. Bunlar Psybnc, Ezzbnc ve Sbnc dir. Gizlilik ve güvenliğe önem verenler için eşsiz bir sistem olmaktadır.

Siz bilgisayar başında olmasanızda kullandığınız nick 7/24 kanalda görünmektedir. Bnc özelinize yazılanları okuma olanagıda sağlar. Öncelikle bnc bouncer kurmak için bir proxy sunucuya ihtiyacınız vardır bunuda ancak irc hosting’i aldığınız firmadan alarak gerekli olan kurulumu yapar ve bnc yi aktif ederek kullanmaya başlaya bilirsiniz.

Buraya kadar yazılı olan herşeyi okudu iseniz artık herşeyi ögrenmiş biri olarak irc sohbet ortamının nasıl olduğunu anlamışınız demektir. Kısaca IRC hakkında bilinmesi gerekenleri anlatmaya çalıştım. Şimdi sıra sizde tüm bu güzellikleri yakalamak için hemen sohbete bir rumuz belirterek cihazınız ne olursa olsun ücretsiz olarak irc sohbet odalarına katılmak olacaktır.

IRC Sohbet Odaları

İnternetten canlı olarak gönlünüzce sohbet edin, bekar kız ve erkek kullanıcılarla tanışın, bay ve bayan arkadaş için ideal adres sohbet gülü irc sohbet siteleri chat kanallarıdır. Türkiyenin en kaliteli irc chat sitesi % 100 mobil uyumludur, resimli sohbet odaları farkıyla keyf dolu diyaloğ kura bileceğiniz sohbet ortamınız sohbetgulu.net tir. Sohbet her insanın ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Karşılıklı anlaşma ve uyuşma her kadın ve erkekğin diyaloğ kurduğu bir yöntemdir.

Samimi ve sıcak arkadaşlıkların odak noktası olan sitemiz keyif dolu anları sizlere yaşatan ideal bir platform olmaktadır. Hayatınıza renk katarak harika bir irc sohbet imkanı sunuyoruz. Tamamen ücretsiz olarak arkadaşlık kurmanıza ve kanalda mesajlaşmanıza olanak sağlıyoruz. Hızlı ve kolay bir biçimde bedava sohbet ve arkadaşlık kurmanıza vesile olarak, hayatınıza renk katıyoruz. Aradığımı bulsam işte benim aşkım yada arkadaşım diyorsanız tamda sohbet gülü ile dogru adrestesiniz. Hayalini kurduğunuz arkadaşınız burada olabilir.

Sohbetgulu.net web ve mobil kullanıcılara irc sohbet hizmeti sunan türkiyenin lider chat sitesidir. Birbirinden farklı sohbet odaları sayesinde hemen her konuda bilgi edinmeniz için sunmuş olduğumuz alt yapı sayesinde oldukça kolay bir hal almaktadır. Siz de en çok sevdiğiniz konular hakkında bilgi almak ve bilgi vermek için farklı odalara katılabilirsiniz. Sohbet sitesi olarak tarafsız özgür eşit ve tüm dilerde sohbet imkanı sunuyoruz.

Sohbet odaları platformunda insanlar arasında ayrım yapmadan her kitleye hitap ediyoruz. Farklı konularda konuşarak diyalog kurun. Sohbet odalarında sohbet etmek insanların birbirlerini tanıyabilmeleri için en etkili yolların başında gelmektedir. Yapmış olduğumuz internet sitemiz sayesinde yeni üyelerimiz birbirleri ile tanışabilme fırsatı yakalamakta ve böylelikle keyifli sohbetler ve arkadaşlıklar başlayabilmektedir. Yapılan sohbetler neticesinde ise insanlar birbirleri ile samimi olarak arkadaşlık ilişkileri kurabilmekte ve ilişkilerini bir adım ileriye taşıyabilmektedir.

Şehrinizden, semtinizden flörtleştiğin kadınlarla ve erkeklerle mesajlaşırken bulabileceğin en etkili arkadaşlık arayışınızı irc sohbet odaları platformunda bulacaksınız. Sohbette kurduğun diyaloğ sayesinde flörtleştiğin erkeği ve kadını en hızlı şekilde arkadaş edinebilir veya her açıdan mükemmel, uzun soluklu bir ilişkiye yelken açabilirsin. Aşık olduğun kadının veya erkegin ilgisini çekmek, zihnini kontrol etmek, duygularını ele geçirmek, seninle buluşmak istemesini sağlamak, ellerini tutup onunla öpüşmek, onu elinden tutup yatağa götürmek, onunla özgürce eğlenmek ve hayallerinin aşkıyla sevgili olmak.

Kısacası hayalindeki o mükemmel aşk hayatını yaşamak için ihtiyacın olan tek şey hemen irc sohbet’e katılarak partnerini bulmak olacaktır. Sizcede aşk hayatının bu kötü gidişinde, bir arkadaşınızın olmamasına, okuldan veya işten eve döndüğünde kendini yapa yalnız hissedip tv, video ve arkadaşlık sitelerinde gezinme ihtiyacı duymanız. Yaşadığınız derin yalnızlığa, insanlarla iletişim konusundaki özgüvensizliğine bir son vermenin vakti gelmedi mi? Her ay hatta her hafta farklı insanlarla tanışabilen, flörtleşe bilen, mesajlaşabilen, telefonda konuşabilen, buluşabilen, öpüşebilen, seks yapabilen ve uzun ilişkiye başlayan kişilerden neyin eksik? Şimdi sohbete katılamak bedava aradığın yeni arkadaş ortamı sohbet gülü sohbet odalarında.

IRC Sohbet Siteleri

Eğer sohbet etmek istiyorsanız şuan doğru adreste olduğunuzdan emin olunuz. Güzel bir muhabbet ortamı arıyorum ama bir süre sonra sohbet tatsız oluyor yokmu güzel bir mekan diyenlerdenseniz sohbet gülü irc sohbet siteleri en uygun sitedir. Size uygun sohbet odaları kanallarından birini seçerek tüm bu arayışlarınıza son vere bilirsiniz. Her gün değişen dünyada sohbet odaları olarak bizlerde kendimizi yenileyerek teknolojik olarak kullanıcılara eşsiz bir ortam sunmaktayız.

Sohbetgulu.net irc sohbet siteleri ile insanlar tanışıyor sohbet ile kaaynaşıyorlar. Eğlence, arkadaşlık ve sohbet arayan tüm insanların ortak sorunları hep aynıdır. Özgürce sohbet etmek farklı şehirlerden, farklı kültürlerden insanlar tanımak yeni arkadaşlar edinmek ve bunları ücret ödemeden kaliteli bir ortamda aramaktır. Sohbet gülü irc sohbet sitelerinin tek amacı vardır, her kitleden katılım yapan insanları bir çatı altında toplayarak din, dil, ırk ayrımı yapmadan eşit bir şekilde sohbet ve arkadaşlık ortamı sunmaktır.

İnsanların gerçek hayatta kendilerini zaman bulupta ifade edemekleri yada eşcinsel kişilerin yakınlarında bir arkadaşının olmayışı ve sitemizdeki kendilerine uygun olan odalarda özgürce sohbet ederek arkadaşlık kurmaları irc sohbetinin önemini en güzel şekilde ifade etmektedir. Nezih bir ortamda seviyeli olarak elit kullanıcılarla sizlerde bedava olarak sohbet edebilirsiniz. IRC sohbet sitelerinde cihazınız ne olursa olsun anında chat kanallarına bağlanma olanağınız bulunmaktadır.

Sitemiz mobil uyumludur ve sohbet odalarımızda aynı şekilde her cihaza uyumlu olan bir sohbet apletidir. İsteyen mIRC, web ve mobil cihazları ile anında bağlana bilir. Muhafazakar bir sohbet hayatı isteyen insanlar bu platformda ya sen neredesin? Şimdi sohbete katılarak özgürce sohbetin tam zamanı, ayrıca içerde nasıl bir muhabbet var hiç merak etmedinmi? Çok merak ettiyseniz sohbete giriş yaparak irc sohbet etmenin keyfini yaşaya bilirsiniz.

Samuray
makale yazarıMakale Yazarı :
like81 okundu
kategoriKategori : Genel
yorumyorum yok
linkLink : IRC Sohbet
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?