Sohbet Odaları

Türkiye'nin en güvenli chat odaları farkını sizlerde şimdi keşfedin. Webten ve mobilden canlı olarak özgürce sohbet odalarında muhabbet edin. Kaliteli olarak sohbet yaparak yeni arkadaşlar bula bileceğiniz sohbet gülü sohbet sayfası adresini sizde keşfedin.

Kadınlarla Sohbet

Mantık ve sevgi birleşti peki dengini bulmak! Bugün ilgini çeken birilerini bul. Yeni deneyimlere açık ol. Burada aynı şeyleri isteyen kadınları bulacaksın. Seninle aynı tercih ve arzuları paylaşan, tam anlamıyla uygun bir partneri bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Erkeklerle Sohbet

Yeni arkadaşlar, sıcak sohbet, gerçek elit aşklar. Bekar erkekler burada ya sen? Ruh eşinizi bulabileceğiniz, flört edebileceğiniz erkekler ile en hızlı şekilde arkadaş olabilir veya her açıdan mükemmel, uzun soluklu bir ilişkiye sizde yelken açabilirsiniz.

Arkadaşlık Siteleri

Yeni tertemiz interaktif arkadaşlık siteniz! Nezih bir ortam, yalan dolu sahte üyelikler yok, sadece gerçek canlı üyeler bulunmakta. Hemen üye olarak üye profilinizi düzenleye bilirsiniz. Resiminizi ekleye bilir, diğer üyelerin profillerini inceleye bilirsiniz.

Sohbet Odaları Muhabbet Siteleri

Üye olmadan sohbet odaları'na giriş yap, kendine yeni ilişki yolu belirle ve dürüstce sohbet'e katıl.

IRC Komutları

IRC network normal kullanıcıların aop, sopların, founder ve adminlerin olduğu bir portaldır. IRC sunucuları kullanıcılarına eşsiz bir mesaj sistemi ve güvenlik hizmeti sunmaktadır. Bu sistem sayesinde socket botlar harici sunucunun güvenliğini sağlayan sistem görevlilileride yer almaktadır. Kullanıcıların sohbet ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir chat ağıdır. IRC servere baglanmadan sohbet olmaz ve sunucu içerisinde bazı kurallar ve sunucu içerisinde yetkili olan kişilerin kullana bileceği komutlar vardır. IRC komutları hakkında bazı örnekler vererek yetki düzeni ve komutları anlatacağım arkadaşlar. Kanal operatörleri ve adminler için irc servisi çok geniş yapıda mesajlaşma ve koruma sunan bir sistemdir. IRC kullanıcıları bunu zamanla ögrenerek kendilerinide geliştire bilmekteler.

IRC komutları, chanserv komutları, nickserv komutları, memoserv komutları, telnet komutları, operserv komutları, aop sop komutları ve daha fazlasını bula bileceğiniz destek sayfasıdır.

IRC NickServ Komutları

NickServ Nedir? NickServ Ne İşe Yarar?
Nickserv servisi rumuz yani kullanıcı nicklerini koruma altına alarak kayıt etmedir. Nickserv nicklerin işlemleri için kullanılmaktadır. Nickservde yapabileceginiz özellikleri sıralamak gerekirse başlıca yapabilecegimiz komut dizinleri şunlardır arkadaşlar. Nick şifreleme, nick şifresini girme, nick droplama, nick bilgisi edinme, kill koruması, nick şifresi değiştirme, nicke url adresi ekleme, nicke email adresi ekleme, dil seçeneği - language, güvenlik ayarı - secure, özel ve gizli ayar - private, nickin gizlilik ayarı - hide, nickin erişim listesi - access, kill ayarını geçiçi aktifleştirme - recover, asılı nicki düşürme - ghost, nickservdeki nicki bırakma - release, nicke başka nick bağlama - link, mainnick, nick kullanım kontrolü - status, kanallarını listeleme - listchans, auth kodu gönderimi - auth kodu, auth kodu tanıtma, timezone, kanallara otomatik giriş - ajoin, ve daha fazlasını ögreneceğiniz komutların yer aldığı sayfadır.

Nick Şifreleme - Register
/msg nickserv register şifre Email
Bu komutu yazdığınız andan itibaren kullandığınız nicki şifrelemiş olursunuz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şifrenizin en az 5 haneli olması ve akılda kolay tutulması olacaktır arkadaşlar. Ayrıca Nick şifrelemede eğer harf kullanacaksanız bu noktaya da dikkat ediniz. Şifrelemede kullanılan harflerin küçük ve büyük olması farkeder. Bu yüzden nick şifrelerken şifrede harf kullandığınızda harflerin küçük veya büyük oluşunu iyi hatırlayınız.
Örnek: /msg nickserv register A123456sx nickiniz@sohbetgulu.net
En güvenli nick şifreleme ise; şifrede harf, rakam ve özel karakterlerin beraber bir şekilde kullanılmasıdır. Ayrıca bazı IRC Serverlerde Auth Kodu sistemi vardır, Bu sistemde Nickinizi şifreledikten sonra belirttiğiniz Email adresine Auth Kodu yollanacaktır. Siz bu Auth koduna en erken 1 gün içinde girerek nickinizin kayıt işleminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bir süre sonra Auth kodunu tanıtmadığınız (girmediğiniz) için nickinizin kaydı otomatikmen silinecektir arkadaşlar.
Nick Şifresini Girme - Identify
/msg nickserv identify şifre veya /identify şifre
Bu komutla daha önce register (şifrelediğiniz) ettiğiniz bir nicki identify edebilirsiniz. Komutun bu formatı sadece o anda kullandığınız nicki identify etmek içindir. Başka bir nicki identify etmek için /msg nickserv identify nickşifreniz formatını kullanınız.
Nick Kaydını Silme - Drop
/msg nickserv drop şifre
Daha önce register(şifrelediğimiz) ettiğiniz bir nicki düşürmek için kullanılır. Bazen hatsal olarak kesintiler olduğunda rumuzlar takılı kalır ve nickine dönmek için bu komutu kullanarak askıda kalan rumuz düşürülür ve nick alınır.
Nick Bilgisi Edinme - Info
/nickserv info nick
Register edilmiş (Şifrelenmiş) herhangi bir nick hakkında nickservden bilgi istemek için kullanılır. Bazı IRC serverlerinde (SohbetGulu.Net v.s) /nickserv set private on komutuyla nicklerin infoları gizlenebilmektedir. O zaman karşınıza size Nickservden bu nick özel bir nicktir diye yanıt gelecektir yada nickin sadece en son giriş zamanını size bildirecektir arkadaşlar.
Nickserv Zamanlı Koruma - Kill
/nickserv set kill on|off
Sizin IRC'de olmadığınız zamanlarda şifrenizin başkaları tarafından kullanılmasını istemiyorsanız yukarıdaki komutu kullanarak nickinizin kill ayarını aktif hale getirmelisiniz. Bunu yaptığınız zaman server sizin nickinizle her girildiğinde 1 dakika içinde identify edilmesini ister. Eger 1 dakika içinde identify etmezseniz nickiniz Guest85412 , Misafir2145 v.s gibi olur arkadaşlar. Eğer bu fonksiyonu kapatmak isterseniz /nickserv set kill off yazin. Ayrıca birde bu 1 dakikalık süreyi 20 saniyeye düşüren /nickserv set kill quick on komutunu yazabilirsiniz. Bu komutu yazdığınız taktirde Nickserv sizin nickinizle her girildiğinde 1 dakika yerine 20 saniye içinde identify edilmesini ister arkadaşlar.
Nick Şifresi Değiştirme - Set Password
/nickserv set password yenişifre
Bu komut Şifreniz herhangi biri tarafından öğrenildiğinde veya herhangi güvensiz bir durumda şifrenizi değiştirmek için kullanılır arkadaşlar. Komutu kullanmak için nickinizi identify etmiş olmanız gerekli tabi.
Nicke Web Adresi Ekleme - Url
/nickserv set url adres
Nickinize info çeken kişinin sizin web adresinize ulaşmasını isterseniz bu komutla nickinize herhangi bir adresi link olarak koyabilirsiniz. (Örnek:/nickserv set url WwW.SohbetGulu.Net) Tabi ki bu komutu kullanmak için nickinizi identify etmiş olmalısınız. Yani url koymak istediğiniz nicki o an kullanıyor olmalısınız arkadaşlar.
Nicke E-Posta Adresi Ekleme - Email
/nickserv set mail yeni email adresiniz
Komutunu kullanarak Nickinize kayıtlı Email adresini değişebilirsiniz.
Nickin Dil Seçenekleri - Language
/Nickserv set language nosu
Komutuyla ingilizce olan Nickserv dilinizi başka bir dile çevirirsiniz. Mesela SohbetGulu.Net IRC serverinde Dil Seçeneğini Türkçe yapan no : 8 olmaktadır. Diğer IRC serverlerindeki Türkçe nosunu öğrenmek istiyorsanız /Nickserv heLp set Language komutunu kullanmanız gerekir arkadaşlar.
Güvenlik Ayarları - Secure
/Nickserv set secure on/off
Bu Komut Nickinizin güvenlik fonksiyonu düzenler. Bu korumayı açtığınızda nickinizin sahibi olarak tanınmanız için erişim listenize bakılmaksızın şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ'e tanıtmanız gerekir. Fakat Nickin Access Listesinde iseniz (Erişim Listesinde yani) Nickserv sizi tanıyacaktır ve bu yüzden erişim listesinde olmamanıza rağmen sizi Nickserv kill atmayacaktır arkadaşlar.
Özel ve Gizleme Modu - Private
/Nickserv set private on/off
Bu komut ile /msg NickServ LIST komutu ile çıkacak listede nickinizin görünmesini engeller. Ayrıca bu komut ile Infonuzu gizleyebilirsiniz. SohbetGulu.Net, vb. gibi serverlerde bu komutu yaptığınızda Infonuz gizlersiniz. Nickinize Info çekildiğinde Nickserv bu özel bir nicktir diye cevap verir ya da sadece nickinizin son giriş zamanını verir. Nickiniz ile diğer bilgileri vermez arkadaşlar.
Nick Bilgilerini Saklama - Hide
/Nickserv set hide Usermask/Email/quit on/off
Bu Komut ile Nick bilgilerinizdeki bazı kısımları saklamanızı saglar arkadaşlar. Bu saklanabilecek Öğeler İp adresiniz (Usermask), Email adresiniz ve quit ( çıkışın) mesajınızdır. (Örnek kullanım : Emailinizi saklamak için :/Nickserv set hide Email on / /Nickserv set hide quit on )Diğerleride aynı bu şekilde olmaktadır arkadaşlar.
Nickin Erişim Listesi - Access
/nickserv access add/del adres
Bu komutla nickinizin access listini oluşturabilirsiniz. Adres yazan kısma yazacağınız adres ile girdiginiz zaman nickiniz kill on olsa bile nickserv identify istemez. (Örnek: Eklemesi /Nickserv access add Samuray@SohbetGulu.Net eklenir. Silmesi /Nickserv access del Samuray@SohbetGulu.Net Komut uygulanır. Listesi görmek içinde /Nickserv access list Komutuyla olur.)
Kill Ayarını Aktifleştirme - Recover
/nickserv recover nick sifre
Nickiniz kill koruması kapalı olduğu (/Nickserv set kill off ) durumlarda başkası nickinize girdiği zaman bu komutla Nickserv Nickinizin Kill korumasını Bir dakika için aktif halde tutar ve Nickinizi kullanan bir başkasını KILL'ler arkadaşlar.
Asılı Kalan Nicki Düşürme - Ghost
/nickserv ghost nick sifre
Nickiniz herhangi bir kişi tarafından kullanıldığı zaman veya siz düştüğünüz halde nickiniz düşmediyse bu komutla nickinizi düşürebilirsiniz.
Nickserv Tarafından Tutulan Nicki Düşürme - Release
/nickserv release nick sifre
Nickiniz herhangi bir şekilde nickserv tarafından tutulduğu zaman onu kurtarmak için kullanılır. Genelde nicki identify etmeyip düştüğünüz zaman ve guest oldugunuz zaman kullanılır.
Nickleri Birbirine Ekleme - Link-UnLink
/nickserv Link nick
Genelde kullandığınız nickleri nickinize link olarak eklerseniz o nickleri kullandığınız zaman nickserv identify istemez. Eğer Linki kaldırmak istiyorsanız /nickserv unlink nick komutu kullanarak linki kaldırabilirsiniz.
Linkli Nicklerdeki Temel Nickin Gösterimi - MainNick
/nickserv set mainnick nick
Linkli nickler arasındaki temel nicki gösterir Birden fazla linkli nickiniz varsa, kanal access listesi gibi listelerde, hangi nickin gösterileceğini belirlemenize yarar. Bu nicki daha sonra unlink ederseniz, otomatik olarak başka nick seçilecektir.
Nick Kullanım Kontrolü - Statüs
/nickserv Status nick
Komutunu kullandığınız zaman o kişinin şifresine girip girmediğini yani nickini identify edip etmediğini kontrol ederiz. Eğer /nickserv status nick 0 çıkarsa o kişinin nicki şifreli değildir. /nickserv status nick 1 çıkarsa o kişi şifre girmemiştir, bulunduğu nickin kill koruması yoktur. ( Off modunda yani ) Bu nedenle nickde düşmeden durabilmektedir. /nickserv status nick 2 çıkarsa o kişi şifreyi girmemiş fakat nickde belli erişimi olmuştur, nickserv ondan şifre istememiştir. Çünkü şifreyi girmiş sayılmıştır. Bu şekilde olmasının nedeni nickserv access liste o kişinin eklenmesi veya herkesin eklenmesidir. Fakat o kişi Nickin şifresini değiştiremez, memo okuyamaz, memo gönderemez, yani nickle ilgili ayarlardan hiçbirini yapamamaktadır, sadece nick kullanım izni vardır. /Nickserv status nick 3 çıkarsa o kişi şifreyi girmiş demektir. Ayrıca bir kişinin şifresine girip girmediğini anlamanın pratik yolu ise o kişiye whois (/whois nick ) çektiğiniz zaman identified for this nick yazısı görürseniz o kişiyi şifresine girmiş demektir.
Kanallarını Görme - Listchans
/nickserv Listchans
Bu komut ile nickine hangi kanalların kayıtlı olduğunu gösterir.
Auth Kodunun Gönderilmesini Sağlama - auth send
/nickserv auth send
Komutuyla E-mailinize (auth kodu almamışsanız) Auth Kodu gönderilmektedir.
Auth Kodunun Tanıtılması - Auth Kod
/nickserv auth auth kodunuz
Komutuyla size gönderilmiş olan auth kodunu girerek nickinizin kayıt işlemini tamamlamış bulunuyorsunuz. Nickinizin Auth Kodunu girmediğiniz taktirde nickin kaydı silinecektir. Nickin Auth Kodununun Tanıtım süresi genelde ilk defada aynı gün ve 4 ila maksimum 10 gün olmaktadır.
Nickin Zaman Dilimi Ayarı - TimeZone
/nickserv set timezone
{UTC-offset | zaman-dilimi | DEFAULT} komutuyla NickServ bilgi metinlerinde gösterilen zaman dilimini değiştirebilirsiniz. UTC-offset olarak belirtmek istediğinizde, kendi yerel saat ile UTC (Universal Coordinated Time, ya da GMT - Greenwich Mean Time ) arasındaki farkı (+) ya da (-) işaretleri kullanarak verebilirsiniz. Bu işaretlerden sonraki rakamlar hh:mm şeklinde olup, saat ve de dakikayı belirtmektedirler. (-) zaman-dilimi belirtirken, GMT ya da EEST gibi zaman dilimi isimleri kullanmanız gerekmektedir. Ancak bazı zaman dilimi isimleri services e yabancı olabilir. Böyle bir durumda, UTC offset yöntemini kullanmanız tavsiye edilir. Services yaz saati uygulamasına kendi kendine geçemez, bu ayarı kendiniz yapmak durumundasınız. Örnek Olarak komutun kullanımı şunlardır Örnek 1: /ns set timezone -5 Zaman dilimini UTC den 5 saat daha geriye, yani 5 saat daha doğuya dogru ayarlar. Örnek 2: /ns set timezone +3:30 Zaman dlimini UTC den 3 saat 30 dakika daha ileriye, yani 3 saat 30 dakika daha batıya doğru ayarlar. Örnek 3: /ns set timezone eest Zaman dilimini Doğu Avrupa standard zaman dilimi ile Değiştirir.
Otomatik Kanal Girişi - Ajoin
/Nickserv ajoin add #kanalAdı
Komutuyla Nick şifrenize girer girmez eklediğiniz kanala girmiş olacaksınız. Eğer ajoin listesinizde kanal silmek istiyorsanız /Nickserv ajoin del #kanalAdı yazmanız gerekir. Ayrıca ajoin listenize bakmak için /Nickserv ajoin list yazmanız gerekir.

IRC ChanServ Komutları

Chanserv Nedir? ChanServ Ne İşe Yarar?
Chanserv servisi kayıtlı olan kanalları korumak, kanal kullanıcıları user, vop, aop, sop ve founderler için kullanılışı daha keyifli hale getirmiştir. Chanserv kanal çalınmalarını önlemek için en güzel önlem yöntemidir ve her daimde bir çok degişiklik yapılarak güncellenmektedir. Peki bu kadar eşsiz bir mesajlaşma kanal hizmeti sunan chanserv de neler var? Kanal şifreleme, set komutu, founder değiştirme - set founder, şifre değiştirme - set password, kanal açıklaması - desc, kanal mod ayarı - mlock, op koruması - secureops, topici hafızada tutma - keeptopic, url adresi belirleme, email adresi belirleme, kanalda kısıtlı giriş - restricted, topic kilidi koyma - topiclock, op koruması - leaveops, güvenlik ayarı - secure, özel ve gizlilik ayarı - private, opnotice, access işlemleri, sop ekleme ve silme, aop ekleme ve silme, vop ekleme ve silme, akick işlemleri, kanal kaydını silme - drop, kanal şifresine girme - identify, chanservden op, deop, voice, kanal bilgisi edinme - info, autoop - voice modlarını koruma - enforce, chanserv mesajı - entrymsg, invite ek modu - invites, unban ek modu - exception, kanal ayarlarını ve bilgilerini gizleme - hide, ban açma - unban, davet etme ve ban açma - invite, temizleme ve toplu işlemler - clear, koruma - protect, komut kontrol olarak kullanılmaktadır.

Kanal Şifreleme - Register
/chanserv register #kanal sifre description
Bu komut kanal kurmak için kullanılır. Kurmak istediğiniz kanal daha once register (şifrelenmemiş) edilmemiş olmalıdır. Bunu anlamak için önce şifreleyeceğiniz kanala /chanserv info #kanaladı komutunu kullanarak kanalın şifreli olup olmadığına bakarsınız. Ayrıca komutu kullandığınız anda kanalda op( @ ) olmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken en onemli nokta şifre ile description yani açıklama aynı olmamalıdır.
Set Komutunun Kullanımı - Set
/chanserv set #kanal modules
(Örnek :opnotice on/off) Kurduğunuz herhangi bir kanalın kurulumunu optionlarini ayarlamak için kullanılır. Mesela buna örnek olarak /chanserv set #Sohbet secureops on komutu ile kanalda accessi olmayanların op olmasını engellersiniz. Set ile kullanılan diğer komutlar aşağıda geliyor.
Kanal Sahibi Değiştirme - Founder
/chanserv set #kanal founder nick
Kanalın founderini değiştirmek için kullanılır. Komutu kullandığınız zaman yazdığınız nick artık kanalın sahibi olur. Tabi komutu kullanmak için kanalın şifresini identify etmiş olmanız gerekiyor.
Kanal Şifresini Değiştirme - Set Password
/chanserv set #kanal password yenişifre
Kanalın şifresini değiştirmek için kullanılır. Şifrenin en az 5 haneli olması gerekir. Komutu kullanmak için kanalın şifresini identify etmiş (kanalın şifresine girilmesi gerekir) olmak gerekiyor. Ayrıca kanal şifresi renkli ve karakterli olursa daha güvenli olur. Kanalın Şifresine /Chanserv identify #kanaladı şifre komutunu yazarak girebilirsiniz.
Kanalın Açıklaması - Description
/chanserv set #kanal desc yeni description
Kanalı kurarken koyduğunuz description i değiştirmek için kullanılır. Bu komutu kullanabilmesi için set yetkisinin olması veya Kanalın şifresine girmiş olması gerekir.
Kanal Modlarının Ayarlanması - Mlock
/chanserv set #kanal mlock +-+ntcipsklR
Kanalın bir çok ayarı bu komutla kilitlenir. Artık kanal ayarlarına sadece set yetkisi olan ve kanal şifresine girenler değişebilir. Herhangi bir opun kanalın ayarları ile oynayamaması için kullanılır. En ideal şekli +ntc-ipsklR olmasıdır. (Örnek :/chanserv set #Sohbet +ntc-ipsklR)
Op Koruması - Secureops
/chanserv set #kanal secureops on|off
Kanalda Accesslilerin dışında kimsenin op olamaması için kullanılır. Bir op accessi olmayan birini oplayamaz.
Topici Hafızada Tutma - Keeptopic
/chanserv set #kanal keeptopic on|off
Kanalda kimse kalmadığı zaman topicin kaybolmaması için kullanılır. Kanalda kimse kalmadığı zaman Chanserv topici hafızada tutar. Böylece kanala herhangi biri girdiğinde o topic aynen durur, her daim yeni bir topic yazılmasına gerek kalmaz.
Kanalın Web sayfasının Adresini Yazma - URL
/chanserv set #kanal url web adresi
Kanalın Sayfasını veya herhangi bir web adresini kanala url yapmak için kullanılır.
Kanalın Email Adresini Yazma - Email
/chanserv set #kanal Email Email Adresi
Komutunu kullanarak kanalın Email adresini belirleyebilirsiniz.
Kanala Kısıtlı Giriş - Restricted
/chanserv set #kanal restricted on|off
Komutun On olduğu durumlarda kanala accesslilerden başkası giremez. Ayrıca birde kanala kısıtlı girişi engellemenin başka bir yolu var. Kanalın levels ayarları ile bu sağlanabilir. /Chanserv Levels #kanaladı set nojoin numara Numaraya Auto-op Levelinin sayısı yazılmalı. Eğer kanalın Auto-op Leveli 5 ise No 5 yazılır. ( Örnek Kullanım : Kanalın Eğer Auto-op Ayarı 5 ise /chanserv Levels #kanaladı set nojoin 5 ) Ajoin in normal ayarı -1 dir. Bu ayar +dan yukarı cıkarılırsa mesele 0 olursa kanala sadece nickleri şifreli olanlar girebilir. Bu Şekilde ayar olursa kanala mlock dan +R koymaya gerek olmadan bu tarz bir ayar çekilir.
Topic Kilidi - Topiclock
/chanserv set #kanal topiclock on/off
Kanalda topic değiştirmeyi engeller. Sadece set yetkisi olanlar topici değişebilirler. Hangi seviye ayarlanırsa o seviye ve üzeri topic değiştirebilir. Bu Komutu yazdıktan sonra . /Chanserv set #kanaladı topic topicmesajı komutuyla ancak topic atabilirsiniz.
Kanala İlk Girenlerin Opluğu Op Koruması - Leaveops
/chanserv set #kanal leaveops on/off
Kanalda hiç op kalmadığı zaman son op çıkar çıkmaz chanserv kanalda duran birine op verir. Kimse yokken ilk girene op verir. Öte yandan, AUTODEOP ve de SECUREOPS normal calismaya devam edecek DIKKAT: Bu özellik, netsplit esnasında op olmayı kolaylaştırabilir.
Güvenlik Ayarı - Secure
/chanserv set #kanal secure on|off
ChanServ güvenlik fonksiyonlarini aktif hale getirir. Komut aktif durumunda iken (yani on modundayken) kanala sadece kayıtlı nick'li kullanıcılar kendilerini IDENTIFY komutu ile NickServ'e tanıttıktan sonra girebilirler.
Özel Gizlilik - Private
/chanserv set #kanal private on/off
Kanalın özel kanal olduğunu gösterir. Kanalı ChanServ listesinden saklar.
Kanalda Kim Kime Op, Deop Verdi - Opnotice
/chanserv set #kanal opnotice on/off
OP/DEOP kullanıldığında Chanserv kanala bir notice gönderir. Böylece kim kimi op, deop ve voice ettiğini notice ile görebilir.
Kanalın Erişim Op İşlemleri - Access
/chanserv access #kanal add nick seviye
Komutunu kullanarak kanalda bir kişiye access aop, halfop, voice yazabilirsiniz. /Chanserv access #kanaladı del nick veya nosu komutuylada kanalda bir kişinin accesini silersiniz. /Chanserv access #kanaladı List komutuylada kanalın access listesini görürsünüz. Bütün bü access işlemlerini yapabilmeniz için access yetkinizin olması gerekir.
Kanala Girişin Yasaklanması - Akick
/chanserv akick #kanal add/del nick/adres/ident@
Kanala girmesi kesinlikle istenmeyen kişiler için kullanılır. Genel Kullanım bu şekildedir. Bazı IRCd versiyonlarında akick kullanımında bazı değişiklikler getirilmiştir Buna göre Bazı IRCd versiyonlarındaki akick kullanımı şöyledir.: /Chanserv akick #Kanaladı add nick!*@* sebep şeklindedir. Akick Her türlü şekilde konabilir. Nicke adres ve ya herhangi bir idente bile konabilir.
Nick akick /Chanserv akick #Kanaladı add *Nick* sebep veya /Chanserv akick #kanaladı add *N*i*c*k* sebep Bu Nick Akicklerin ilkinde sadece Belirtilen nicke akick atar ve Kanalda nick ban atılmış olur o nicke. İkinci Nick akickte ise belirtilen yıldızların içindeki harfleri olan her nicki atar. ve buda ident+ipban atar, Yarı ip ban yani. İdent ve nick değişince tekrar kanala girebilir. Adres Ban Çok karışıktır. Her servere göre değişmektedir.
Ama genel kullanım ise /Chanserv akick #kanaladı add adresi sebep ident akicke gelince onunda kullanımı şöyledir /Chanserv Akick #kanaladı add ident@ sebep ( Mesela ident mavi@ kullanımı şöyledir:/Chanserv akick #kanaladı add mavi@ Sebep) Ayrıca Bir Kişinin Kanalda Kimin tarafından akicke alındığını öğrenmek istiyorsanız /Chanserv akick #kanaladı view komutunu kullanırsınız. Ama bu komutu kullanmak için akick yetkinizin olması gerekir.
Akick komutundaki diğer bir fonksiyonel komut /Chanserv akick #kanaladı enforce komutudur. Bu komut ile o anki akick listte olan ve kanalda bulunan birinin akickini aktifleştiriyorsunuz ve o kişinin akick yemesini sağlıyorsunuz. Diğer bir akick fonsiyonel komutu /Chanserv akick #kanaladı count komutudur. Bu komutu kullanarak kanalda o an akick listesinde kaç kişinin olduğunu görürsünüz. Son akick fonksiyonel komutu ise /Chanserv akick #kanaladı List Komutudur. Bu Komutu Kullanarak kanalda akick Listesini görebilirsiniz. Bütün bu işlemleri yapabilmeniz için akick yetkinizin olması gerekir.
Kanal Kaydını Silme - Drop
/chanserv drop #kanal şifre
Kurduğunuz herhangi bir kanalın kaydını silmek için kullanılır. Kanalı drop ettiğinizde kanal şifresiz olur ve kanalı başka birisi şifreleyebilir. Tabi öncelikle bunu yapabilmesi için o kanalda @ olması gerekir. Komutu kullanmak için kanal şifresine girmiş olmak veya Founder olmak gerekir.
Kanal Şifresini Girme - Identify
/chanserv identify #kanal şifre
Kanalda En üst seviyeye ulaşmak için ve tüm ayarları ile oynayabilmek için şifre identify edilmelidir. Bu komut yapıldığında kanal Founderinin tüm yetkilerine sahip olursunuz. Bu komutu yazdığın andan itibaren kanalın bütün yetkilerine sahip olabilirsiniz. Kanalda Sop/Aop (veya Access) yazabilir, Kanal sahibini değiştirebilir veya kanalı başka nickinize dahi geçirtebilirsiniz. Artık bir çok IRC serverinde kanal sahipleri veya kanal şifresine giren bir kişi +u modunda gözükmektedir. Tr-ircd tabanlı IRC serverlerinde bu böyledir.
Kanal Bilgisi - info
/chanserv info #kanal
Herhangi bir kanalın ayarlarını topici ne zaman şifrelendiğini ve founderini görmek için kullanılır.
Op Mod Koruma - Enforce
/chanserv set #kanal enforce on/off
Autoop/Autovoice seviyelerini koruma için kullanılır. Komut aktif halde iken (On modundayken) autoop haklarına sahip bir kişi deoplanırsa, ChanServ o kişiyi tekrar oplayacaktır, ve de deop komutunun da bu kişi üstünde kullanılmasina izin vermeyecektir. Chanservden Deop Edilmeye çalışıldığında Chanserv size Deoplanamadı diye mesaj gönderecektir veya siz normal mode ile deop ettiğinizde Chanserv direkt onu tekrar oplayacaktır.
Chanserv Kanal Giriş Mesajı - Entrymsg
/chanserv set #kanal Entrymsg
Bu Komutla Mesaj Kanala girince gönderilecek bir mesaj belirler. Set yetkinizin olması gerekir.
Invite Ek modu - invites
/chanserv set #kanal invites on/off
Bu Komut aktif durumdayken (on modundayken) ChanServ invite komutundan sonra +I invite modunu kullanır. Kapalı iken, normal invite kullanımı gercekleşir. Bu Komut yüksek versiyonlu IRCd lerde mevcuttur.
Unban Ek modu - Exception
/chanserv set #kanal Exception on/off
Bu Komut aktif durumdayken (on modundayken) kanalın ChanServ Unban komutundan sonra banları kaldırmak yerine +e modu ile ban-aşımı tanımlanmasını saglar. Kapalı iken, normal Unban kullanımı gercekleşir. Bu Komut yüksek versiyonlu IRCd lerde mevcuttur.
Kanal Ayarlarını Gizleme - Hide
/chanserv set #kanal hide Email/Topic/Options/Mlock/Desc on-off
Bu Komut aktif durumdayken (on modundayken) kanalın ChanServ belirtilen ayarları /Chanserv info #kanaladı komutu kullanıldığında gizler. Örnek Kullanım : Kanalın Emailini Gizlemek istiyorsanız :/Chanserv set #Sohbet hide Email on
Unban Banı açma - Unban
/chanserv unban #kanal me|all
Kanalda herhangi bir aop ve ya sopun kendine karşı konmus banları açmak için me komutunu kullanabilirler. All komutunu ise soplar ve founder tum banları açmak için kullanırlar.
Kanala Davet Etme - invite
/chanserv invite #kanal nick
Bu komutu kanalda ancak accessi olanlar kullanabilir. Ayarlara göre kullanım değişebilir. Bazı ayarlarda sadece sop ve Founder bu komutu kullanabilmektedir. Bu komut ile kendini kanala davet edebilir veya başka birini kanala davet edebilir. Kimi kanallar +i yani davetsel konumdadırlar bu durumda bu komutu kullanarak kanala girebilir ve başkasını kanala davet ederek onunda kanala girmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu komut bir kanaldan banladığınızda bu komutu kullanarak banı açmadan yani kanala girebilirsiniz.
Toplu İşlemler - Clear
/chanserv clear #kanal Users/modes/voices/ops/bans
Bu komutu herkes kullanamaz. Bu komutu genelde sop ve Founder kullanabilir. Bu komutu kullanarak kanalda banların hepsini açabilir Herkesi kanaldan kickleyebilir herkesin opunu ve voicesini alabilir vede kanalın mlocklarını sıfır hale getirebilirsiniz. Users Kanalda Herkesi Atmak (Kicklemek) için Modes Kanalın Mlocklarını sıfırlamak için, Voices Kanaldaki Herkesin + sını Almak için, Ops Kanalda Op olan herkesin Opunu Almak için Bans ise Kanaldaki Bütün Banlari temizlemek/Açmak için kullanılır.
Koruma - Protect
/chanserv protect #kanal nick
Belirtilen nicke koruma modu olan +a yi belirtilen kanalda verir. Varsayılan değer olarak, erişim seviyesi 10 ve de üstü olan kişiler bu komutu kullanabilir. +a olan bir kişiyi banlayabilir fakat kanaldan kickleyemessiniz Ancak Chanservden kickleyebilirsiniz. (/Chanserv kick #kanaladı nick sebep) veya akicke alıp enforce çekerek kanaldan atabilirsiniz.
Sop Master Yazılımı ve Silinmesi
/chanserv sop #kanal add/del nick
/chanserv access #kanal add/del nick seviye
Birisini sop=superoperator yapmak için founderlar kullanabilir. Founderların bir nicki sop ve ya aop yaparken onun register edilmiş olmasına dikkat etmeleri tavsiye olunur. Silerken nick yerine sadece listede ki numara da kullanilabilir. Bu Komut yüksek versiyon IRCd versiyonlarında geçerlidir. Çoğu zaman bu komut aktif dışıdır.
Aop Op Yazılımı ve Silinmesi
/chanserv aop #kanal add/del nick
/chanserv access #kanal add/del nick seviye
Herhangi bir kişiye aop=auoto op vermek için kullanılır. Founder ve soplar kullanabilir bu komutu. Bu Komut yüksek versiyon IRCd versiyonlarında geçerlidir. Çoğu zaman bu komut aktif dışıdır.
Vop Voice Yazılımı ve silinmesi
/chanserv vop #kanal add/del nick
/chanserv access #kanal add/del nick seviye
Herhangi bir kişiye vop=otovoice vermek için kullanılır. Founder soplar ve aoplar kullanabilir bu komutu. Bu Komut yüksek versiyon IRCd versiyonlarında geçerlidir. Çoğu zaman bu komut aktif dışıdır.
Chanserv Op/Deop/Voice: Op/Deop/Voice
/chanserv op/deop/Voice #kanal nick
Bu Komutla Kanalda deopken bir aop sop ve ya founderin hem kendine hem kanalda bulunan bir başka accessli kişiye op/deop/voice vermek için kullanılır. Bu komutun kullanımı set ayarlarına göre değişir. Bazı kanallarda bu komutu sadece sop ve Founder kullanmaktadır.

IRC MemoServ Komutları

Memoserv Nedir? MemoServ Ne İşe Yarar?
Memoserv servisi kanalda yani IRC serverinde olamayan nicki kayıtlı bir kullanıcı ile haberleşmek içindir. Çevrimdışı olan o kullanıcıya mesaj bırakmayı ve mesaj almayı sağlayan bir servis ağıdır. Peki bu memoserv servisiyle neler yapılır şöyle bir bakalım arkadaşlar. Memo gönderme, memo listeleme, memo okuma, memo silme, memo kapatma, memo engelleme, memoya limit bırakma, memo işaretleme, memonun notifyisini açma, eposta adresine yönlendirme olarak komutlarla yapılır.

Memo Gönderme - Send
/memoserv send nick mesajınız
Komutu herhangi bir nicke not bırakmak için kullanılır. Birisine memo gönderebilmeniz için hem sizin hem de karşıdaki kişinin nicki registerli ( şifreli ) ve sizin Nickinizi identify (nick şifresinize girmeniz lazımdır.) etmeniz gerekir.
Memo Listesini Görüntüleme - List
/memoserv list
Komutu ile size gönderilen memo mesajlarının listesini görebilirsiniz. Bir listede en fazla 20 mesaj tutabilirsiniz. Eğer memoservinizde 20 mesaj varsa bunlardan herhangi birini silmeniz gereklidir. Aksi takdirde size yeni bir memo gelmez. Bazı serverlerde Memo Limiti daha yüksektir serverine göre değişir. Ayrıca sadece yeni gelen memoları listelemek istiyorsanız /Memoserv List new komutunu yazmanız gerekir.
Memoları Okuma İşlemeleri - Read
/memoserv read memonumarası
Komutu ile size gelen memoları memonun Listedeki numarasını yazarak okuyabilirsiniz. Tabi memolari görebilmek ve onlari okuyabilmek için nickinizi kullanıyor olmanız ve identify etmiş olmanız gerekiyor. Ayrıca birde son gelen memoyu sadece okumak için /Memoserv read Last komutunu kullanabilirsiniz.
Memo Silme İşlemleri - Del
/memoserv del memonumber
Komutu ile Okuduğunuz memoları silmek için kullanabilirsiniz. Bir memoservde en fazla 20 not bulunabilir. Bu nedenle memonuzda 20 notu tamamen bulundurmayın. Aksi takdirde size not gelmez. Bazı serverlerde Memo Limiti 20den fazladır. Memoların hepsini birden silmek istiyorsanız /Memoserv del all komutunu kullanabilirsiniz.
Memoyu Kapatma - Nomemo
/memoserv limit 0
Bu komutla memoserv limitinizi 0 yaparak size memo gelmesini engelliyorsunuz. Kimse size memo atamaz. Eğer size tekrar birilerinin memo göndermesini istiyorsanız /memoserv Limit Sayısı yapmanız gerekir.
Memo Engelleme - ignore
/memoserv ignore add nick
Bu Komutla size memo göndermesini istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. İgnore ettiğiniz (Engellediğiniz) kişinin size tekrar memo göndermesini istiyorsanız yani onu memoserv ignore listesinden çıkarmak istiyorsanız /Memoserv ignore del nick komutunu yazmanız yeterlidir. Memoserv ignore Listesinde kimlerin olduğunu öğrenmek istiyorsanız /Memoserv ignore List komutunu yazmanız yeterlidir.
MemoServ Limit Bırakma - Limit
/memoserv Limit sayı
Memoserv sayısını bu komutla belirliyorsunuz. Mesela SohbetGulu.Net IRC serverinde En fazla 50 not tutabiliyorsunuz memonuzda. Bazı IRC serverlerinde bu sayı daha çok olmaktadır. Memonuzda ne kadar limit tutabildiğinizi öğrenebilmek için /memoserv help set limit komutunu kullanmanız yeterlidir.
Memoları İşaretleme - Mark-Unmark
/memoserv mark memonumarası
Bu Komutla Önemli bir memonuza işaret koyarak her seferinde o önemli memonun hangi memo olduğunu aramaya gerek kalmadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bu işaretli memoyu veya başka herhangi bir memonun işaretini kaldırmak istiyorsanız /Memoserv unmark memonunnumarası komutunu kullanabilirsiniz. Bu komut yüksek version TR-ircd lerinde mevcuttur.
Memonun Notifyisini Açma - Notify
/memoserv set notify on
Bu komutla size memo geldiğinde o an online iseniz memoserv size hemen haber verecektir yani uyaracaktır.
Memoların Emailinize Yönlendirilmesini Sağlama - MailMemo
/memoserv set Mailmemo on
Bu komutla size memo geldiğinde Nickserv Nickinize kayıtlı olan maile memoyu mail olarak gönderecektir. (E-posta olarak bildirecektir) Eğer bu özelliği kaldırmak istiyorsanız /Memoserv set Mailmemo off komutunu kullanmanız gereklidir. Bu komut yüksek version TR-ircd lerinde mevcuttur.

IRC OperServ Komutları

OperServ Nedir? OperServ Ne İşe Yarar?
Operserv IRC sunucularında oper ve adminlerin kullandığı bir sistem olmaktadır. OperServ ile kanal founderi, aop ve sopların erişimine ulaşamadıkları operserv servisini kullana bilmektedir. Sunucu güvenliğinde adminlere çok buyuk kolaylıklar sunmaktadır. Komut kontrol olarak kullanılmaktadır. Operserv komutları sunucu sahibi Root Admin başta olmak üzere tüm adminler kullana bilir. Her adminin kendine göre oper flagı vardır örnek verecek olursak server admin ile net admin aynı flagda olmaması gibi. Operserv'i kullanan yetkilileri sıralayacak olursak root admin, teknik admin, network admin, servives admin, server admin, co admin, ircop, oper ve help destek ekibinden oluşur.

IRC Komutları, IRC Admin Komutları, OperServ Komutları, Oper Komutları, Admin Kanal Komutları, BotServ Komutları, Unreal Komutları, CR Komutları, IRC Operatör Komutları, IRCop Komutları, Services Komutları, IRC Server Komutları
IRC Sohbet sunucuları her nekadar gün geçtikçe çogalıp kolay bir hale gelsede yinede yeni başlayan ve uzun zaman kullanmayan kişilerde bazı komutlar unutuluyor ve hafızayı yeniden hatırlamak gerekir. IRC eşsiz bir servis seçenegi sunar sohbet kullanıcıları ve sistem adminlerine arkadaşlar. Sık olarak sorulduğunu duymaktayız admin komutları yada oper komutları nedir diye, ve google'da baya bir araştırılan bir kelime arayışı olmaktadır. Bu konuda her ne kadar yazsakta eksik kalanlar oluyor demekki sonuçta bende bir insanım unuta biliyorum yani. Operserv servisinin adminlere ve operlere nasıl bir hizmet sundugunu ve irc oper admin komutlarını şöyle aklımın yettiği kadar zizlere izah etmeye çalışayım arkadaşlar.

Operatör Admin Komutları

1. Oper eklemek
a. /os admin add nick
b. /oper ekle nick
2. Oper silmek
a. /os admin del nick
b. /oper sil nick
3. Oper ve adminleri listelemek
/os admin list
4. IRCop eklemek
/os oper add nick
5. IRCop silmek
/os oper del nick
6. IRCopları listelemek
/os oper list
7. Oper pass aktif etmek
/oper nick oper şifreniz
8. Operi deaktif etmek
/os raw svsmode nick -NTOAaoyt
9. Userlerin nicklerini degiştirmek
/os raw svsnick nick yeninicki 0:0
10. Bir kişin nick şifresini degiştirmek
/ns set nick password yenisifre
11. Servicesleri kanalda konuşturmak
/os raw :services privmsg #kanaladı mesajınız
12. Services botları kanala almak
/os raw :botun ismi join #kanal
13. Services bot yapmak
/os raw nick services 1 1 botun nicki
14. Whois çekildiğinde gözükecek bir mesaj yazmak
/os raw swhois nick: mesajınız
15. Services yada başkasını net admin yapmak
/os raw svsmode Nick +NTOAaoyt
16. Services yada başkasını net adminliğini almak
/os raw svsmode Nick -NTOAaoyt
17. Services yada bir kişiye sahte adminlik vermek
/msg operserv raw svsmode nick +oigsaAfrxh
18. Operserv kullanarak herhangi bir kişiye geçici yetki vermek
a. /os mode #kanalismi +h nick
b. /os mode #kanalismi +o nick
c. /os mode #kanalismi +oa nick
d. /os mode #kanalismi +oq nick
19. Kline listesi
/stats k
20. Gline listesi
/stats g
21. Sqline listesi
/stats q
22. Sunucu server durumu
/lusers veya /map
23. Topluca kline, zline, gline açmak
/rmtkl * *
24. Gline atmak
/gline *@ipadresi sebeb
25. Gline açmak
/g line -*@ipadresi
26. Gzline atmak
/gzline *@ipadresi sebeb
27. Gzline açmak
/gzline -*@ipadresi
28. ip adresini zamanlı olarak akile almak
/os akill add süre *@host +ipadresi nick sebeb
29. Akile ip adresi almak
/os akill add *@ipadresi
30. Akili silmek
/os akill del *@ipadresi
31. Akili listelemek
/os akill list
32. Bir nicki sqline almak
/os sqline nick sebeb
33. Bir nicki sqlineden silmek
/os sqline del nick
34. Sqlineleri listelemek
/os sqline list
35. Bir nicke kill atmak
/kill nick sebeb
36. Bir nicke kline atmak
a. /kline nick sebeb
b. /kline *@ipadresi sebeb
37. Bir nicki klineden silmek
/kline -*@ipadresi
38. CR serverler için
Serverden herkesin banını açmak
/clearkills (cr serveri icindir)
/unkline nick (cr serveri icindir)
/rakill nick (cr serveri icindir)
/remgline nick (cr serveri icindir)
39. Servicesi kanala almak
/os raw :services join #kanalismi
40. Servicesi kanaldan çıkarmak
/os raw :services part #kanalismi
41. Servicesle birine kanalda op vermek
/os raw :services mode #kanalismi +o nick
/os raw :services mode #kanalismi -o nick
/os raw :services mode #kanalismi +a nick
/os raw :services mode #kanalismi -a nick
42. Servicesle kanalda nick attırmak
/os raw :services kick #kanalismi nick sebep
43. Servicesle kanalda nick banlatmak
/os raw :services mode #kanal +b nick
44. Servicesle kanallarda mode uygulatmak
/os raw :services mode #kanalismi +modeler veya -modeler
45. Servicesle topic attırmak
/os raw :services topic #kanalismi mesajınız
46. Userlerin modlarını degiştirmek
/os raw svsmode nick +modeler veya -modeler
47. Operservden kanal modu düzenlemek
/os mode #kanalismi +modeler veya -modeler
48. Kanaldan operserv ile nick atmak
/os kick #kanalismi nick
.49. Kanaldan operserv ile nick banlamak
/os +b *!*@ipadresi
50. Bir nicke zline atmak
a. /zline nick sebeb
b. /zline *@ipadresi sebeb
51. Bir nickten zline açmak
a. /zline -nick
b. /zline -*@ipadresi
52. Nicke shun atmak
a. /shun nick
b. /shun *@ipadresi sebeb
53. Shun açmak
a. /shun -nick
b. /shun -*@ipadresi
54. Nicki zombiye eklemek
/zombie nick
55. Nicki zombiden kaldırmak
/unzombie nick
56. Szline eklemek
/szline add +zaman *@ipadresi
57. Szline kaldırmak
/os szline del *@ipadresi
58. Kanala kısıtlı erişim kanal açmama komutu
/cs set #kanalismi restricted on
59. Kanalın kısıtlı erişimini kaldırma komutu
/cs set #kanalismi restricted off
60. Herkesi kanaldan atmak
/os masskick #kanalismi sebeb
61. Tüm kullanıcılara global mesaj atmak
/os global mesajınız
62. Her hangi bir dosya gönderimi yasaklamak
/os vline add file sebep
63. Kendi sunucunuzu başka irc ye bağlamak
/connect name.of.server.to.connect
/connect irc.sohbetgulu.net
64. Nick yasaklamak
/ns forbit nick sebeb
65. Nick yasagını kaldırmak
/ns drop nick
66. Operserv restart atmak root admine özeldir
/os restart
67. Rehash çekmek motd ve operconf dosyasında degişiklik için
/rehash
68. IRC serveri kapatmak
/die diepass
69. Restart çekmek servisler gidip gelmesi için
/restart restartpass
70. +q flagı olanlara mesaj atmak
/locops mesajınız
71. +o flagı olanlara mesaj atmak
/chatops mesajınız
72. +a flagı olanlara mesaj atmak (server admin)
/adchat mesajınız
73. Operlerin sunucuya yolladığı mesajları okumak
/snotes <#>
74. Sunucu hakkında bilgi almak
/trace
75. Yeni host almak
/newhost yenihostunuz
76. Network ağının durumunu görmek
/stats all
77. Kullanılan bütün modeleri görmek
/stats m
78. Total durum
/stats t
79. En son update tarihine bakmak
/stats u
80. Admin ve operleri listelemek
/stats o
81. IRC servere giriş ip ve portlarına bakmak
/stats l
82. Serviceslerin kimde olduğuna bakmak
/stats c
83. DCC yasaklanmış dosyalara bakmak v-line
/stats v
84. Socks ile baglanılacak adreslere bakmak
/stats e
85. Hat kullanımı
/stats ?
86. IRC server yük listesi
/stats W
87. IRC network ağının durumu
/os stats all
88. Jupe atmak
/os jupe (sunucu daha onceden link edilen server jupe edilirse os squit atar)
89. Tüm kullanıcılara sunucunun ismi ve mesaj atma
/describe $*
90. Sunucu üzerinde yapılan her degişikliği kaydetmek
/os set debug on
91. Sunucu üzerinde yapılan degişikleri kaydetmemek
/os set debug off
92. Services veri tabanını update etmek
/os update
93. Sunucu üzerinde degişiklik yapılsın
/os set secenek on
94. Sunucu üzerinde degişiklik yapılmasın
/os set secenek off
(/os set readonly on - /os set readonly off - bu komut aktif olursa serverde degişiklik yapılamaz sadece drop ve forbid kulanilabilir)
95. Sunucu ana makinasında sorun olursa yapılması gereken komut
/os quit
96. Sunucu web ve radyo ip adresine bakmak
/dns irc.sohbetgulu.net
/dns radyo.sohbetgulu.net
/dns sohbetgulu.net
97. IRC sunucu motduna bakmak
/motd
98. IRC serverde kaç kişi olduğuna bakmak
/lusers
99. Kaç irc sunucunun birleştiğine bakmak
/map
100. Online IRCop ları görmek
/ircops online (?)
101. ignore listesini görmek
/stats i
102. ignore listesini temizlemek
/rehash kill
103. Yasaklı nickleri görmek
/stats q
104. Yasak olan kanalları görmek
/cs sqline #kanalismi list
104. Oper şifresi ögrenmek
/oper nick getpass
105. Nick şifresi ögrenmek
/ns getpass nick
106. Nick gözükmemesi için komut
/mode nick +S
107. Nick gözükmesi için komut
/mode nick -S
108. Kanal şifresi ögrenmek
/cs getpass #kanalismi
109. Bütün kayıtlı nickleri görmek
/ns list *@*
110. Operservden görünmezlik modu almak
/os raw svsmode nick +S
111. Operservden görünmezlik modundan çıkmak
/os raw svsmode nick -S
112. Bir kişiyi kanala almak
/sajoin nick #kanalismi
113. Bir kişiyi kanaldan çıkartmak
/spart nick #kanalismi
114. Hostunu degiştirmek
/sethost hostunuz yeni host yazınız
115. Nick görünmemesi için
/os raw svsmode +İ
116. Nick görünmesi için
/os raw svsmode -İ
117. Giriş ve çıkış mesajlarını görmek
/mode nick -c
118. Bir kanalı kapatmak
/cs close #kanalismi sebep
119. Bir kapatılan kanalı açmak
/cs reopen #kanalismi
120. Kanal founderini degiştirmek
/cs set #kanalismi founder nick
/cs ftransfer #kanalismi nick
121. Bir nicki kullanılmaz yapıp kapatmak
/os qline add nick sebep
122. Kullanılmaz olan nicki açmak
/unqline nick
123. Bir nickin tüm kanallardaki accessini silmek
/ns wipe del nick
124. Habersiz olarak hiç kimse access ekleyemesin
/ns set authorize autodecline chanlists on
125. Herkesin access ekleye bilmesi için komut
/ns set authorize autodecline chanlists off
126. Sunucu içerisinde hiç bir kanalda habersiz op olmama komutu
/ns set noop on
127. Sunucu içinde her kanalda habersiz op olma açma komutu
/ns set noop off
128. Tempshun ekleme komutu
/tempshun +nick sebep
129. Tempshun silme komutu
/tempshun -nick
130. Operin kendine özel identi komutu
/setident yeniidenti
131. Operin kendine özel host komutu
/sethost yenihostu
132. Operin kendine özel name komutu
/setname yeninamesi
133. Operlerin bir başkasına identi eklme komutu
/chgident nick yeniidenti
134. Operlerin bir başkasına host eklme komutu
/chghost nick yenihostu
135. Operlerin bir başkasına name eklme komutu
/chgname nick yeninamesi
136. Aynı ipten girenleri listelemek
/clones 1
/clones 2
/clones 3
/clones 4
/clones 5 aynı ipten çoklu clone girşi olup olmadığına bakarsın
137. Aynı ipten bağlanan kişileri bulma
/who +h ipadresi
138. Servisleri IRC den çıkartmak
/squit services.sohbetgulu.net
139. Servisleri IRC ye almak
./services
./ircservices
140. Unrealı kapatmak telnet için
./unreal stop
141. Unrealı açmaktelnet için
./unreal start
142. Nickin sunucuda olmadan ip adresini ögrenmek
/whowas nick
143. Bütün userleri kanaldan atma komutu
/os mkick #kanalismi
144. Bütün opları deop ettirme komutu
/os mdeop #kanalismi
145. Statusü Komple görme komutu
/umode +tchbL-x
146. Forbid listesini görmek
/ns list * forbidden
147. Sqline bilgisini ögrenmek
/os sqline view
148. Sqline listesine bakmak
/os sqline count
149. Nicki dondurma komutu
/ns suspend + sure sebep
150. Nicki Donmadan Kaldırma komutu
/ns unsuspend nick
151. Nicki listeleme komutu
/ns list * suspended
152. Bir nicki zaman aşımı yapmak
/ns set nick noexpire on
153. Bir nicki zaman aşımından kaldırmak
/ns set nick noexpire off
154. Zaman aşımına ugrayan nickleri listelemek
/ns list noexpire
155. Nickin auth kodunu ögrenmek
/ns getauth nick
156. Bir nicke yeni bir auth kodu yapmak
/ns setauth nick
157. Bir nickin auth kodunu silmek
/ns clearauth nick
158. Auth kodu girmeyen nickleri görmek
/ns list * noauth
159. Sunucudaki şifreli tüm nickleri görmek
/ns list *
160. Kanal dondurma komutu
/cs suspend +sure #kanalismi sebep
161. Donmuş kanalı açma komutu
/cs unsuspend #kanalismi
162. Kanal listesini görmek
/cs list *
163. Suspend olmuş kanalları görmek
/cslist * forbidden
164. Bir kanalı zaman aşımı yapma komutu
/cs set #kanal noexpire on
165. Bir kanalı zaman aşımından kaldırma komutu
/cs set #kanal noexpire off
166. Bir kanaldaki tüm kullanıcı +v +h +o modeleri temizlemek
/os clearmodes #kanalismi all
167. Bir nickin ipini görme komutu
/whois nick
/trace nick
168. Bir nickin infosuna bakma komutu
/ns info nick
169. IRC sunucusuna sahte bir server baglamak
/os jupe sunucunun ismi sebep
170. Bir nicke bağlı cloneleri atmak
/os killclones nick
171. Kanaldaki bulunan herkesi kicklemek
/os clearchan #kanalismi
172. Bir belirlenen hosta limit bırakmak
/os exception add +sure *@ipadresi limit sayısı sebep
173.IRCoplar harici herkesi kanaldan atmak
/os akillchan +zaman #kanalismi sebep
174. Baglı olan serverlerin haritasına bakmak
/os servermap
175. Servislerin veri tabanlarını güncellemek
/os update force
/os update
176. Servislerin veri tabanını güncelledikden sonra kapatmak
/os shutdown
177. Global en yüksek kullanıcı sayısını degiştirmek
/os raw svslusers sunucuadı
global max deqer
local max deqer
178. Silince listesine bakmak
/os raw svssilence nick :maskesi
179. Svswatch listesini degiştirmek
/os raw svswatch nick :
180. Dosya uzantısını engelleme komutu
/os raw sunucu svsfline + dosyaadı :sebep
181. Dosya uzantısını silme komutu
/os raw sucucu svsfline – dosyaadı
182. Dosya uzantıntısını temizleme komutu
/os raw sunucu svsflie dccdeny
183. Yasak kelime eklemek için
/os raw svsline +/- sebep :kelime
184. Servislere mesaj ekleme komutu
/os raw svsmotd #:mesajınız
185. Servislerden mesaj silme komutu
/os raw svsmotd !
186. Servislere eski mesajı silip yenisini ekleme komutu
/os raw svsmotd ! :eskimesaj yeni mesajınız
187. Kip ekleme komutu
/os raw svso nick +kip
188. Kip silme komutu
/os raw svso nick –kip
189. Swhois bilgisi degiştirme komutu
/os raw swhois nick :mesajınız
190. Swhois bilgisni silme komutu
/os raw swhois nick
Telnetsiz Komutla Admin Ekleme Silme Komutları
Oper yazma komutları ve kullanımı /ekle (oper-nicki) (oper-sifresi) (flagları) (klas) (userhost masks)
1. Net Admin /ekle opernicki operşifresi OoawkKbBnCGAreDRhgcLZtGNzvWHe clients
2. Services Admin /ekle opernicki operşifresi OoawkKbBnCGArehgcLZtGzvWHe clients
3. Server Admin /ekle opernicki operşifresi OowkKbBnCGArehgcLZtGzvWHe clients
4. Co Admin /ekle opernicki operşifresi OowkKbBnCGrehgcLZtGzvWHe clients
5. IRCop /ekle opernicki operşifresi OowkKbBnGrehgcLZtGzvWHe clients
Ekle ile yapılan Oper silme komutu
/ekle ile yazılan her admin yeniden /sil komutu ile silinir
Supass Kullanımı 2.ci Root Admin
Supass yazılımı
/os set supass pasword
Supass kullanımı
/os su şifre
Debug komutu kullanımı
/os set debug on
/os set debug off
Readonly komutu kullanımı
/os set readonly on
/os set readonly off
Root admine zline atmak
1. Root adminin flagını almak
/os raw svsmode root nicki –NTSO
/zline root nicki sebeb
2. Root adminin son 2 hane ipini almak
Misal 212.252.11.161 ipi ise
/zline *@212.252. sebeb
3. Root admini çagırmak ve şutlamak
/kill root nicki gelsene=)
/zline root nicki gitsene=)

Services bot yapımı, kanala almak ve konuşturmak
1. Services bot yapımı
/os raw nick botunicki 1 1 ident host ip services.domain ismi aciklama
2. Services botları kanalda konuşturmak
/os raw :servicesismi privmsg #kanalismi mesajınız
3. Services botları özelde konuşturmak
/os raw :servicesismi privmsg nick mesajınız
4. Servives botların nicklerini degiştirmek
/os raw :botunicki nick yeninicki
5. Services botu kanala almak
/os raw :botun ismi join #kanalismi
Logonnews ekleme, silme ve listeleme komutları
1. Logonnews mesajı yazmak
/os logonnews add mesajınız
2. Logonnews mesajı silmek
/os logonnews del mesajnosu mesajınız
3. Logonnews listelemek
/os logonnews list
Opernews mesajı eklmek silmek listelemek
1. Operini giren kişi mesajını görsün
/os opernews add mesajınız
2. Operini giren kişi mesajını görmesin
/os opernews del nosu (all)
3. Opernews mesajları listelemek
/os opernews list
4. IRC networka baglanan kişilere oto mesaj atmak
/os logonnews add mesajınız
Founder aop soplara memo atmak
1. Tüm founderlere memo atmak
/os sendmemo founders mesajınız
2. Tüm aop soplara memo atmak
/os sendto #kanalismi aop mesajınız
/os sendto #kanalismi sop mesajınız
3. Operlere memo atmak
/globalops mesajınız

IRC Helper Eğitim Komutları

IRC sohbet sunucuları chat kullanıcıları için eşsiz bir mesajlaşma ve yapay zeka sistemi sunmaktadır. Chanserv ile kanal servisleri, Nickserv ile rumuz servisi, Memoserv ile kayıtlı rumuzlarla çevrim dışı mesajlaşma sistemi ve IRC Admin Operler içinde ekstra komut ve mesajlaşma sistemi sunmaktadır. IRC network içerisinde sistem görevlisi olmak ve her şeye yeni başlayanlar için ise gerek #Egitim kanalı olsun gerekse bire bir olarak helper adaylarına destek verilmektedir. Sizlerde emek vermek ve hizmet etmek isterseniz help departmanında yer alabilirsiniz.

IRC Nedir? internet relay chat
İlk mIRC'i Kim Yapdı? Khaled Mardam Bey
DCC Nedir? Direct Client Connection
Ip Nedir? İnternet Protocol Adresi

ChanServ Servisi Kanal Komutları
Kanal Kayıt Etmek İstiyorum. /Cs Register #Kanal Sifre Acıklama
Kanal Sifresini Girmek İstiyorum. /Cs identify #Kanal Sifre
Kanal Şifresini Nasıl Değişirim. /Cs Set #Kanal Password YeniSifre
Kanal Acıklamasını Değişmek istiyorum. /Cs Set #Kanal Desc Acıklama
Kanala URL Eklemek İstiyorum. /cs Set #Kanal URL Adres
Kanala Email Eklemek İstiyorum. /Cs Set #Kanal EMAIL mail
Kanala Giriş Mesajı Eklemek İstiyorum. /Cs Set #Kanal Entrymsg Mesaj
Kanal 60 Kişi OLunca 61. Kişi #X Kanalıma Girsin. /Cs Set #Kanal mLock +lL 60 #X
Kanalı Drop (Düşürmek) İstiyorum. /cs Drop #Kanal
Kanalın Bilgisini Almak İstiyorum. /Cs İnfo #Kanal
Access Eklemek İstiyorum. /Cs Access #Kanal Add Nick Seviye
Access Silmek İstiyorum. /Cs Access #Kanal Del Nick
Kişiye Cs Tarafından Op Vermek istiyorum. /Cs Op #Kanal Nick
Kişiyi Cs Tarafından Deop Etmek İstiyorum. /Cs Deop #Kanal Nick
Kişiyi Cs Tarafından Voice Vermek. /Cs Voice #Kanal Nick
Kişiyi Cs Tarafından DeVoice Etmek. /cs DeVoice #Kanal Nick
Kişiyi Cs Tarafından HalfOp Vermek. /cs HalfOp #Kanal Nick
Kişiyi Cs Tarafından DeHalfOp Etmek. /cs DeHalfOp #Kanal Nick
Kişiyi Cs Tarafından Protect Vermek. /Cs Protect #Kanal Nick
Kişiyi Cs Tarafından DeProtect Etmek. /cs DeProtect #Kanal Nick
Kişiyi Cs Tarafından Kicklemek İstiyorum. /cs Kick #Kanal Nick
Kanal Founderi Değiştirme. /Cs Set #Kanal Founder Nick
Kanala Yedek Founder Eklemek istiyorum. /cs Set #Kanal Successor Nick
40 Seviyeden Kişilerde Ban Atabilsin. /Cs LEVELS #KANAL Set BAN 40
40 Seviyeden Kişiler Halfop Olsun. /Cs Levels #Kanal Set AutoHALFOP 40
Sadece 999 Seviyeden Kişiler Protect Olsun. /Cs LEVELS #Kanal Set AUTOPROTECT 999
Cs Unban #Kanal Komutunu Sadece Founder Kullanabilsin. /Cs LEVELS #Kanal Dis Unban
Kanal Genelinde Kayıtsız Nickler Konuşamasın. /Mode #Kanal +M
Operatörler Hariç Kimse Konuşamasın. /Mode #Kanal +m
Kayıtsız Nickler Giremesin. /Mode #Kanal +R
Kanalıma Sadece 5 Kişi Girebilsin. /Mode #Kanal +l 5
Kanalda Nick Değişmek yasak Olsun. /Mode #Kanal +N
kanalımda RenkLi yazı YazıLmasın. /Mode #Kanal +c
kanala Gönderilen Renkli Yazılar Renksizleşsin. /Mode #Kanal +S
Kanalının URL Adresini Silmek. /cs Unset #Kanal URL
Kanalının Successor’unu Silmek. /cs Unset #Kanal Successor
Kanalının EMail Adresini Silmek. /Cs Unset #Kanal Email
Kanalının ENTRYMSG Sini Silmek. /Cs Unset #Kanal Entrymsg
Kanalda Sadece 999 Seviyeden Kişiler Access Eklesin. /Cs LEVELS #Kanal Set Acc-Change 999
Kanalda Sadece 999 Seviyeden Kişiler Access List Baksın. /Cs LEVELS #Kanal Set Acc-List 999
Kanalında 100 Seviyedeki Kişiler Clear Çekebilsin. /Cs LEVELS #Kanal Set Clear 100
Kanalda Kimse Ban Atamasın. /Cs LEVELS #Kanal Dis BAN
Kanalda Kimse Akick Atamasın. /cs LEVELS #Kanal Dis Akick
Kanalda Sadece Founder Deprotect Etsin. /Cs LEVELS #Kanal Dis Protect
Kanalda Sadece Founder Set Ayarlarını Yapsın. /Cs LEVELS #Kanal Dis Set
Bir Kişinin Nickinin Kanaldaki Seviyesini Öğrenmek İstiyorum. /cs Status #Kanal Nick
Op Olduğum #Kanal Kanalı +i Modesinde Nasıl Girerim. /Cs İnvite #Kanal
Kanalda Op'um Var Ama Banlıyım Nasıl Kaldırırım. /Cs Unban #Kanal
Kanalın Topic'ini nasıl Kilitlerim. /Cs Set #Kanal TOPICLOCK on
Kanalı Gizlemek İstiyorum. /Cs Set #Kanal PRIVATE On
Kanalda Access'i Olmayan Op Olamasın. /Cs Set #Kanal SecureOps On
Kanalı Güvenlik Modesine Almak İstiyorum. /cs Set #Kanal Secure On
Kanala iLk giren Op Olsun. /Cs Set #Kanal LEAVEOPS On
Kanalda DeOp, DeVoice, DeHalfOp, DeProtect Edilenleri Notice Olarak Bildirsin. /Cs Set #Kanal Opnotice On
Kanala Cs den Topic nasıl atarım. /cs #kanal topic topic
Kanalda access im var Banlıyım Banımı nasıl açabilirim. /cs unban #kanal
Cs den Voice Nasıl Verebilirim. /cs voice #kanal nick
Cs den Bir Nick in Voicesini Nasıl Geri Alabilirim. /cs devoice #kanal nick
Cs den Halfop(%) Nasıl Verebilirim. /cs halfop #kanal nick
Kanalda Cs den Bir Nick´e Geçici Op(@) Nasıl Verebilirim. /cs op #kanal nick
Access Seviyem yetiyosa deop olmuşsam kanaldan cıkıp girmeden Sop(&) Nasıl Olabilirim. /cs protect #kanal nick
Kanalda bir Sopu Geçici Olarak deprotect Nasıl yapabilirim. /cs deprotect #kanal nick
Birisini Kanaldan Nasıl Kickleyeßilirim. /cs kick #kanal Nick
Kanalda Kendi Access ime Nasıl bakabilirim. /cs status #kanal nick
Kanalın Açıklamasını Nasıl değiştirebilirim. /cs set #kanal desc acıklama
Kanala E-Mail adresi nasıl ekleyebilirim. /cs set #kanal email yeniemial
kanala URL adresi nasıl ekleyebilirim. /cs set #kanal url http:wabadresi
kanalın giriş mesajını nasıl silebilirim. /cs unset #kanal entrymsg
kanala successor nasıl ekleyebilirim. /cs set #kanal successor nick
kanalın infosunda successor email url entrymsg gibi özel kanal infosundan kaldırmak istiyorum. /cs unset #kanal secenek
Kanalda kimse olmadıgı zaman Topicin Düsmesini nasıl engelleyebilirim. /cs set #kanal KeepTopic on
kanala erişim seviyesinde olmayanlar giremesin istiyorum. /cs set #kanal #kanal restricted on
kanalda opların başkasına geçici op vermesini istemiyorum. /cs set #kanal secureops on
kanala ilk giren op olsun istiyorum. /cs set #kanal leaveops on
kanala güvenlik koyar şifresini girmeyen nick erişim listesinde dahi olsa yetki alamaz. /cs set #kanal secure on
kanalda kimse kimseyi deop edemesin Ancak kendilerini deop edebilsinler. /cs set #kanal enforce on
kanala kalıcı mode nasıl ekleyebilirim. /cs set #kanal mlock mode
kanalı baska bir kanala nasıl yönlendirebilirim. /cs Set #Kanal mLock +lL 1 #YonlenecekKanal
Cs deop edildiginde kimin deop ettigini Görmek istiyorum. /cs set #Kanal op-notice on
Kanalın access listesinde bulunan ve “s” harfi ile başlayan nickleri listelemek istiyorum. /cs access #kanal list s*
kanalda tüm userleri tek komut ile atmak istiyorum. /cs clear #kanal users
kanaldaki tüm banları tek komut ile açmak istiyorum. /cs clear #kanal bans
kanalda tüm op sop halfopları tek komutla geçici olarak deop deprotect dehalfop etmek istiyorum. /cs clear #kanal ops
kanalda kurulan geçici modları kaldırmak istiyorum. /cs clear #kanal modes
Kanala Her Giren Founder ( +q ) Olsun Nasıl Yapabilirim. /cs levels #kanal set q 0
Kanala her giren op olsun istiyorum. /Cs Levels #Kanal Set AutoOp 0
Kanala her giren halfop olsun istiyorum. /Cs Levels #Kanal Set AutoHalfOp 0
Kanala her giren voice olsun istiyorum. /Cs Levels #Kanal Set AutoVoice 0
Kanala her giren op oluyor eski haline nasıl getirebilirim. /Cs Levels #Kanal Set AutoOp 50
Kanala her giren halfop oluyor eski haline nasıl getirebilirim. /Cs Levels #Kanal Set AutoHaLfOp 40
Kanala her giren voice oluyor eski haline nasıl getirebilirim. /Cs Levels #Kanal Set AutoVoice 30
Kanalda unban seviyesini nasıl ayarlayabilirim. /Cs Levels #Kanal Set Unban seviye
Levels ayarlarini hangi komutu kullanarak listelerim. /cs levels #kanal list
Akick listesinde kaç adet akick'e alinmis kullanıcı olduğunu hangi komut ile görebilirim. /cs akick #kanal count
Kanalda bulunan akick'leri kimin eklediğine nasıl bakarım. /cs akick #kanal view
Bots nicki kanala giris yapabilsin ama kanalda konusamasin. /mode #kanaladı +b ~q:bots
+i de oLan bir kanala dısarıdan nasıl ileti gönderebilirim. /knock #kanal mesajınız
Tüm kanallara mesaj atmak için kullanılan komut. /ame mesajınız
Tek kanala mesaj atmak için kullanılan komut. /me mesajınız
Kanala 2 saniye içerisinde en fazla 3 satır yazı yazılabilir. /mode #kanal +f 3:2
Belirtilen tarihten daha erken kurulmuş kanalları listelemek için. /raw list C Kanal topici iptal eder. Atılan her topici Cs değiştirir. /Cs Levels #Kanal dis topic
Bir kanalda 4 saniye içerisinde maximum 2 ctcp kanala gönderilebilsin eğer limit aşılırsa kanala otomatik olarak 10 dakikalığına +C kipi konulsun istiyorum. /mode #Kanal +f [2c#C10]:4
Kanalın içinde olmayan kişilerin dışarıdan mesaj yollamalarını engeller No External Messages: +n
Kick atılamayan kanal modu. +Q
Kanala nick davet etme komutu. /invite nick #kanal
Kanalı kayıt ederken belirtmiş olduğunuz açıklamayı değiştirmek için kullanılır. /cs set #kanal desc yenidescription
Kanalın Info'sunda Belirtilmiş Olan Internet Adresini Kaldırır. /Cs Unset #Kanal URL
Komut ile halfop iptal edilmesi. /cs levels #kanal dis autohalfop
Kanal bilgilerini görmek için. /cs info #kanal
Belirtilen nicki kanalda Super Operatör yapmak için kullanılır. Kanalda sadece Founderler kullanabilir. /cs access #kanal add|del nick 999
Ses yollamak icin kullanilan komut. /sound nick c:\dosya adı
Kanalımın access listesindeki Samuray nickli kişiye kimin access yazdığını görmek istiyorum. /chanserv access #kanal list Samuray
Kullanıcı sayısı 21 ile 96 arasındaki kanalları listelemek istiyorum. /list >21 <96
#Sohbet kanalında 2 Giriş arasındaki fark en az 15 saniye olsun istiyorum. /mode #Sohbet +j 1:15
FC 1459; IRC Protocol - RFC 2812; IRC Client Protocol - RFC 2813; IRC Server Protocol gibi protokoller esas alınarak hazırlanmış bir IRC Deaomnun Belirtilen kullanıcı hakkında ident fullname idle time gibi süreleri tek satırda Nasıl Görebilirim. /ctcp nick finger
Kanalda Aşırı Nick Deişimi Oluyor, Ben Buna Limit Koymak istiyorum , Kanalda 15 saniye içinde Maximum 3 Nick Deişimi Olsun Eğer Limit Aşılırsa Kanaldaki birine ban atmak istiyorum. Ancak bu ban komutu yazdıktan 35 saniye sonra işleme girmeli. Bunu nasıl yapabilirim. /timer 0 35 /ban #kanal nick
Tek bir komutla aynı anda 4 kanala birden nasıl girebilirim. /join #kanal1,#kanal2,#kanal3,#kanal4
Kanalın access listesine founder hariç hiç kimsenin bakmasını istemiyorum. /cs levels #kanal dis acc-list
Samuray nickine access eklemek istiyorum. Ancak bu eklediğim access Samuray nickli kişiye op vermeyecek, kanaldan atacak. /cs access #kanal add Samuray -999
Kullanıcı sayısı 21 ile 96 arasındaki kanalları listelemek istiyorum. /list –min 21 –max 96
Kanalda +a (Protect) i iptal etmek istiyorum. /cs levels #kanal dis protect
Nickserv Servisi Kanal Komutları
Nickimi Nasıl Kayıt Ederim. /Ns Register Sifre Mailadresi
Nickimin AUTH Codesini Girmek İstiyorum. /Ns AUTH Code
Nickimin Şifresini Girmek İstiyorum. /IDENTIFY Sifre
Nickimi Drop (düşürmek) İstiyorum. /Ns Drop Sifre
Nickim Asılı Kaldı Nasıl Düşürürüm. /Ns Ghost Nick Sifre
Nickimin Bilgisini nasıl Görürüm. /Ns info Nick
A, B ve C Nicklerine Bir Kerede Nasıl Whois Çekerim?. /Whois A,B,C
Nickimin Sifresini Değişmek İstiyorum. /Ns Set Password YeniSifre
Nickime Bilgi Eklemek İstiyorum. /Ns Set info Bilgi
Nickime URL Eklemek İstiyorum. /Ns Set URL Adres
Nickimin URL'sini Silmek İstiyorum. /Ns Unset URL
Nickimin Bilgisini Silmek İstiyorum. /Ns Unset info
Nick'inizin kayıt codesini tekrar E-mail adresine göndermek için. /ns sendauth
Nickimin IDENTIFY Seviyesini 20 Sn. Olsun. /Ns Set Kill Quick On
Nickim Özel Olsun. /Ns Set Private On
Nickimin Email Adresini Gizlemek İstiyorum. /Ns Set Hide Email On
Nickimin Dilini Türkçeleştirmek istiyorum. /Ns Set Language 8
Hangi Kanallarda Founderim?. /Ns ListChans
Nickimi /Nick Komutunu Kullanmadan Nasıl Nick Değişirim. /Quote Nick YeniNick
Nickimi /Nick Komutunu Kullanmadan Nasıl Nick Değişirim. /Raw Nick YeniNick
Nickime Ait kanalları nasıl listelerim. /Ns listchans
Badnick nickli kullanıcı bana ctcp komutları gönderemesin. /ignore -t badnick
Nickimin ajoin listesine kanal eklemek istiyorum. /ns ajoin add #kanal
Nick dil ayarını japoncadan nasıl türkce olarak düzeltirim (ÆüËܸì¡ÊEUC¥³¡¼¥É¡Ë) (Japanese / EUC encoding) yapmak icin*/ns set language 7
Memoserv Servisi Kanal Komutları
Bir kişise memo nasıl atarım. /ms send nick mesajınız
Bir kanala nasıl memo gönderirim. /ms send #kanal mesajınız
Memo nasıl okurum. /ms read memonumarası
Memolarımı nasıl listeleyebilirim. /ms list
Memolarımı nasıl silebilirim. /ms del memonumarası
Bana memo gelmesin. /Ms Set Limit 0
Gelen Memolar Mail Adresime Gitsin. /Ms Forward On
X Kullanıcı Bana Memo Atamasın. /Ms ignore X
En Fazla 5 Memo Alabiliyim. /Ms Set LIMIT 5
1 ve 5 arasındakileri memolarımı listelemek istiyorum. /ms list 1-5
1 ile 5 arasındaki memolarımı silmek istiyorum. /ms del 1-5
Bana gelen yeni bir memoyu nasıl okuyabilirim. /ms list new
Ben 12 - 34 e kadar olan memolarımı sılecem 11 incı ve de 35 incı memo mu maıl adresıme yollayacagım. /ms del 12-34 | ms set
Gelen bütün memoları silmek için. /ms del all
Chnaserv, Nickserv, Memoserv ve Operserv Levels Özellikleri
Kanalları nasıL Listelerim?. /List
Rakama Göre Nasıl List Çekerim. /List -min ? -max ?
A ile Başlayan kanalları nasıl Listelerim. /List a
Kanala Sadece Kayıtlı Nicklerin Girmesi İçin Hangi Modeyi Kullanmalıyım?. +R
Kanalda Kayıtsız Nickler Konuşamaması İçin Hangi Modeyi Kullanmalıyım?. +M
Kanalda + % @ & ~ Harici Kisme Konuşamaması İçin Hangi Modeyi Kullanmalıyım?. +m
Kanalda invite Komutu Kullanılmaması İçin Hangi Modeyi Kullanmalıyım?. +V
Kanala Sadece İrcopLar ve AdminLer Girmesi İçin Hangi Modeyi Kullanmalıyım?. +O
Kanala CTCPs gönderiLmemesi İçin Hangi Modeyi Kullanmalıyım?. +C
Kanalda Renkli Mesajlar Renksiz Olsun. +S
Kanalda yazilan mesajlari gormeyi engeller. +d
GlobOps ve LocOps mesajlarini gormeyi saglar. +g
Nickin yardım verme yetkisinin oldugunu belirtir. +h
Kullaniciya network tarafindan verilir kanal disindan normal bir user /names #kanal komutunu kullanirsa +i modeli bir kullaniciyi goremez. +i
Sadece servisler tarafindan kanaldan atilabilirsiniz. (Yoneticiler icin.) +q
Kullanici NickServ'e nickini tanittigi zaman network tarafindan verilir. +r
Sunucu mesajlarini gormenizi saglar. +s
Sunucuda /Vhost komutunu kullandiginizi belirtir. +t
+v = +m Kanallarda konusulmasını sağlar. +v
Wallop mesajlarini gormenizi saglar. +w
Bir Levels Özelliği. PROTECT
Bir Levels Özelliği. Op
Bir Levels Özelliği. AUTOOp
Bir Levels Özelliği. AUTOPROTECT
Bir Levels Özelliği. Voice
Bir Levels Özelliği. AutoVoice
Bir Levels Özelliği. Akick
Bir Levels Özelliği. Unban
Bir Levels Özelliği. invite
Bir Levels Özelliği. Kick
Bir Levels Özelliği. HalfOp
Bir Akick özelliği. Enforce
Bir Cs Set özelliği. Mlock
Bir Cs Set özelliği. Private
Bir Cs Set özelliği. Restricted
Bir Cs Set özelliği. Entrymsg
Bir Cs Set özelliği. LeaveOps
Bir Cs Set Özelliği. TOPICLOCK
Bir Cs Set Özelliği. Founder
Bir Cs Set Özelliği. URL
Bir Cs Set Özelliği. PASSWORD
Bir Cs Set Özelliği. DESC
Bir Cs Set Özelliği. ENTRYMSG
Bir Cs Set Özelliği. KEEPTOPIC
Bir Cs Set Özelliği. PRIVATE
Bir Cs Set Özelliği. SECURE
Bir Cs Set Özelliği. SECUREOPS
Bir Cs Set Özelliği. OPNOTICE
Bir Cs Set Özelliği. Restricted
Bir Ns Set Özelliği. PASSWORD
Bir Ns Set Özelliği. LANGUAGE
Bir Ns Set Özelliği. HIDE
Bir Ns Set özelliği. Kill Quick
Bir Ns Set özelliği. Kill
Bir Ns Set özelliği. Password
Bir Ns Set özelliği. Release
Bir Ns Set özelliği. Timezone
Bir Ms Set Özelliği. LIMIT
Bir Ms Set Özelliği. FORWARD
Bir Ms Set Özelliği. NOTIFY
Bir Ms Set özelliği. Forward
Bir Ms Set özelliği. Limit

IRC Sunucuları Sohbet Odaları Kuralları

Tüm bu yazılan komutları buraya kadar Okudu iseniz IRC Server içerisindede uyulması gereken kurallarada değinmeden geçmeyelim ozaman. IRC SohbetGulu.Net Sohbet Odaları Kuralları. Sohbet Kurallarını Lütfen Dikkatlice Okuyarak Dikkate Alınız! Aksi Taktirde Kurallara Uymayanlar Sohbet Odasından Ve IRC Sunucumuzdan Sistem Yetkileri Tarafından Cezalandırılarak Uzaklaştırılacktır.

1. Sohbet Odaları Kanala Genelinde yada Özel Mesajlarda Genel ahlak ve görgü kurallarını ihlal eden, toplumda huzur bozucu ahlaksız davranışlarda bulunmak yasaktır.
2. Sohbet Odalarında peş peşe sürekli olarak kelime, söz yada cümleler yazılamaz, Siyasi, dini ve Spor takimlarına yönelik tezahurat ve flood yapmak kesinlikle yasaktır.
3. Küfür, pornografik niteliklendirile bilecek yazı, sakıncalı ve pornografik isim, kelime ve rahatsız edici söz kelime içeren kullanıcı nick ve rumuz kullanılaması yasaktır.
4. Tehdit edici davranışta bulunmak, Küfür etmek, rencide etmek, ırkcı davranışta bulunmak, ticari reklam yapmak, Siyasi reklam yapmak, Dini Konularda reklam yapmak ve Spor reklamı, bahis reklamı yapmak yasaktır.
5. Türkiye Cumhuriyeti anayasında belirtilen yasalara uymak zorunludur. Uluslar arası anlaşmalara aykırı, kanun dışı faaliyetleri destekleyen, dini ve siyasi propaganda yapmak kesinlikle yasaktır.
6. Sohbet Odaları kanallarında Clone, trojan, bot, proxy vs bulundurmaya çalışmak, IRC Sunucumuz genelinde herhangi başka bir server, web sitesi, servis saglayıcı reklamı yapmakyasaktır. Ayrıca kanal topicklerinde web ve irc reklamları yapmak yasaktır.
7. Sunucumuzda bulunan herhangi bir chat kullanıcısının kişisel bilgisarındaki bilgilere ulaşmak, Akıllı telefonlarına zarar verecek program önermek, kişisel program ve dosyalarına zarar vermeye çalışmak, farklı siteler aracılığı ile programların reklamlarını yapmak ve paylaşmak kesinlikle yasaktır.
8. Sohbet Odaları Kanal genelinde düzen bozmaya çalışmak yasaktır. Düzeni bozmaya çalışan kişileri gerektiği zaman sohbet kanalındaki operatörlere ve sistem adminlerine şikayet edebilirsiniz. Sistem görevlileri şikayet edenin soyledikleri dogru hallerde kullanıcının nickine yasak, ipadresine yasak getirmek haklarına ve bilgilerini silme hakkına sahiptir.
9. IRC Sunucumuz üserinde IRCop, Global Operatör ve Adminlerde Dahil olmak üzere hiç kimseye nick şifrenizi, nickinizin infosunda yer alan mail adresi şifresini vermek yasaktır. Unutmayınızkine Sistem Adminleri OperServin Sunduğu hizmetle Nick bilgilerinize zaten ulaşa bilmekteler.
10. #Help ve #OperHelp kanalı dışında verilen sistem komutlarını ve anlamdığınız herhangi bir Nickserv, ChanServ ve OperServ komutunu kullanmayınız.
IRC SohbetGulu.Net Sohbet Odaları kullanıcıları sistem Root Admini tarafından soylenen kurallara uymalıdır. Kurallara dikkate alan her kullanıcı Sohbet Odalarında Özgürce Sohbet yapabilir, Oyun oynaya bilir Eğlence kanallarında eğlenebilir arkadaşlar.
Global Sohbet Odaları yönetmeliğimiz yukarda belirtilen kurallardır. Kuralara uyulmadığı taktirde müdahalelerde bulunma, kişileri sohbetten çıkarma ve sohbet odaları kanallarını kapatma haklarına sunucumuz sahiptir. Sevgi ve saygılı olan herkes bizdendir.

Aklımıza geldiği kadar yazdık arkadaşlar eger komutlarda eksik olan varsa admin@sohbetgulu.net adresine mail yada sohbet odalarına baglanarak SAMURAY Nickine söyleyin veya #OperHelp kanalında yetkili sistem görevlilerine bildiriniz.

YASAL UYARI

Sohbetgulu.net sohbet sitemiz 18 yaşını doldurmuş reşit olan bireylerin kullana bileceği bir sohbet ve arkadaşlık portalıdır. Lütfen 18 yaşından küçükseniz sitemize girmeyiniz. Sohbet gülü sohbet odalarına katılan her kullanıcı 18 yaş üstü olarak kabul edilir. Tüm sorumluluk kullanıcıya aittir ve sitemiz her hangi bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kategoriler: IRC/d Komutları - Sohbet Odaları - Mobil Sohbet - Kız Sohbet - Bayan Sohbet - Mynet Sohbet - Kelebek Sohbet - Gabile Sohbet - Cinsel Sohbet