IRC Nedir?, IRC Server Nedir?, IRC Komutları Ve IRC Yönetimi Nedir?, IRC Kullanımı Nedir?, IRC Sunucuları Ve Tabanı Ne Anlama Gelir?

IRC SohbetGulu

IRC Nedir?,  IRC Server Ve Kanal Mantığı Nedir?,  IRC Sunucuları Kullanımı Nasıldır?, IRC Sunucularında Yönetim Nasıldır?, IRC Sunucu Tabanları Nedir?, IRC Sunucuları Servisleri Nedir? IRC Ve IRC Komutlarıları Hakkında Bilmek İstedikleriniz Ve Daha Fazlasını SohbetGulu IRC Dökümanlarında Bula Bilirsiniz.

irc sohbet

IRC Nedir?

IRC, İngilizce Kelime Olarak : Internet Relay Chat Demektir. Türkçe Olarak İse : İnternet Aktarmalı Sohbet Denilen İnternet Tabanlı Bir Protokolün İsmi Olmaktadır. Ve Dünya Çapındada Oldukça Yaygın Bir Chat Ağıdır.
IRC Chat Protokolü Yalnızca (Text) Metin Tabanlı İletişim Hizmeti Sunan Bir Sistem Olmaktadır. Bazı Özel mIRC Script Programları İle Sesli Ve Görüntülü Olarak Sohbet Yapmak Mümkün Olabiliyor. Ayrıca mIRC Programlarına Oyun, Radyo Ve Özel Web Adreslerinide Eklemek Mümkündür.

IRC Server Ve Kanal Mantığı Nedir?

IRC Bir İstemci Aracılığıyla (IRC Server) Sunucu Ve Bilgisayar İletişimini Sağlar. IRC Chat Kullanıcıları Veri Aktarımını IRC Server Üzerinden Sağlarlar. IRC Sohbet İletişim Yöntemi İki Kişi İle Olmakla Beraber Beş, On, Yüz Ve Binlerce İnsanla Aynı Andada Olabilmektedir. IRC Kanalında Sohbet Etmek İsteyen Kişi Mesajını Kanal Geneline Yazarak Odadaki Herkesin Görmesini Saglar Ve Kendisi İle Sohbet Ve Arkadaşlık Kurmak İsteyen Kişilerle Mesajlaşa Bilir.
bayan mirc
Ayrıca IRC Sunucularında Kanal Mantığı Vardır. Sohbet, Chat, Muhabbet, Oyun Ve Radyo Gibi İsimlerde Sayısız Kanal Olabilmekte Ve Kanal IRC Kullanıcılarının Toplu Olarak Bulunduğu (Giriş Ve Çıkış Yapılabilen Oyun Ve Sohbet Odası) Sunucuya Özel Bir Oda Olmaktadır. IRC Sohbet Kanalları Oluşturan Özellik İse Yöneticileri ve Kullanıcıların İç İçe Olarak Bir Birini Tamamlamasıdır. IRC Chat Kullanıcısı İletişim İçin Sohbet Odalarının Kanal Genelinde Yazarak Sağlar Ve Özel Olarak İletişim İçinde Özelde Sohbet Yapar. Özelde Kurulan İletişimler Kanal Geneline Yansımaz.

arkadas mirc
IRC Sunucuları Kullanımı Nasıldır?

IRC Sunucuları Chat Ağı Akıllara Durgunluk Verecek Ve Mükemmel Sistemiyle Binlerce Hatta Dünya Genelinde Milyonlarca Sunucudan Oluşmaktadır. IRC Kullanıcıları İstediği Herhangi Bir IRC Chat Sitesini Seçerek Bağlanır. (Tabi Bağlanmak İstediğiniz IRC Sunucusunun Açık Olması Lazımdır.) IRC Sunucularına Bağlanmanın İki Yolu Vardır. Web Ara Yüzünü Kullanarak Web Adreslerinden Kanala Baglanma Ve mIRC Adı Verilen Sohbet Programıylada IRC Sunucularına Bağlana Bilir. (Web Girişi Örnek: http://WwW.SohbetGulu.Net/Sohbet Olarak Olur. IRC Birde mIRC Script İle Örnek: /Server IRC.SohbetGulu.Net Şeklinde Yapılır. Bu IRC Giriş İsimleri Sunuculara Göre Değişir.)

IRC Sunucularında Yönetim Nasıldır?

IRC Sunucularının İki Farklı Yönetim Şekli Olmaktadır. Sunucu Ve Kanal Yönetimi Olarak. Sunucu Yönetimi Oper, Help Ve Adminlerden Oluşur. Kanal Yönetimi İse Founder, Master Ve Aoplardan Oluşur.

mirc indir

1. IRC Kanal yönetimi:

IRC Sunucuları Kanallarındada Tıpkı Bir Resmi Kurum Gibi Kanal Yetkililerinin Rütbeleri Bulunmaktadır. Bunları En Üst Düzeyden Alta Dogru Sıralarsak; Kanal Sahibi (~ Founder), Süper Operatör (& Master Yada Sop), Operatör (@ Op Yada Aop) Ve Halfop (% Half-Operatör) Olmaktadır. IRC Kanalının Tüm Yetkisi Kanal Sahibinde Olmaktadır Ve Çalışmalardan Kanal Sahibi Sorumludur. Founder Olmadığı Yada Daha Sonra Gelen Yetkililer İse & Sop, @ Op Ve & Halfoplardır. Voice (+V) Olanlar İse Kanalda Yetkili Olmayan Kişilerdir.

mirc indir
2. IRC Sunucu Yönetimi:

IRC Sunucuları Tüm Kanalların Vede Kullacıların Yönetimi İçin Kanal Yöneticilerinden Daha Yetkili Kişilerden Sistem Görevlisi Seçer. Bu Görevlilerin Yetkisi Bulunduğu IRC Sunucusu Üzerinde Etkilidir. (Kanal Yöneticileri Yönetimdeki Bulundukları Kanalda Yetkileri Geçerlidir.) IRC Sunucularında Genel Olarak Sistem Yetkilileri Şu Şekilde Sıralanmaktadır.
1. Root Admin : Genel Olarak Root Adminler Sunucu Sahibidir Ve Kendine Özel Yetki Ve Şifreye Sahiptir. Diger Adminler Root Admin Kadar Yetkili Olamaz.

2. Network Admin : Root Adminden Sonra Gelen En Üst Düzey Yöneticidir Ve Sunucunun Tamamından Sorumludur.

3. Services Admin : Network Adminden Sonra Gelir Aynı Zamanda Kendini Network Admin Yapabilmektedir Ve IRC Servisleri Üzerinde Yüksek Erişime Sahip Olmaktadır.

4. Server Admin : Services Adminden Sonra Gelir. IRC Sunucu Yöneticisir, Yetkileri Sınırlıdır.

5. Co Admin : Server Adminden Sonra Gelir Ve Server Admin İle Hemen Hemen Aynı Yetkiye Sahiptir. Her Sunucuda Olmaya Bilir, Co Admin Yardımcı Görevlidir Ve Yetkileri Kısıtlıdır.

6. IRCOP : Server Ve Co Adminden Sonra Gelir. Sunucu Üzerinde En Kısıtlı Erişime Sahiptir.

7. HeLper : Helperler Sunucu Üzerinde Yardım Görevlisidir. Aynı Zamanda Oper Adaylarıdır. Yaptıkları Görevde Başarılı Ve Deneyimli Olurlarsa Sistem İçerisinde Yükselirler. Kısıtlı Erişim Yetkileri Vardır.

kameralı mirc

IRC Sunucu Tabanları Nedir?

IRC Sunucuları Unreal ve Conference Room Tabanlı Sistemlerde Çalışır. Genel Olarak En Fazla Yaygın Tercihi Olan Unreal Sistemi Olmaktadır. Conference Room Sisteminide Tercih Eden IRC Sunucularıda Bulunmaktadır.

IRC Sunucuları Servisleri Nedir?

türkçe mIRC
IRC Sunucularını Daha Kolay Yönetimi Ve Kullanımı Olması İçin IRC Yazılımcıları Farklı Komut Ve Özelliklerle Dolu Servisler Bularak Üretmişlerdir. IRC Sunucularında Genel Olarak Şu Dört Servis Kullanılır, Bunları Listeleyecek Olursak.
1. NickServ : Rumuz Yada Nicklerin Yönetimi İçin Kullanılan Servistir.

2. ChanServ : IRC Kanal Yönetimi İçin Kullanılan Ve Kanalları Koruyan Özel Erişimi Olan Servistir.

3. MemoServ : Kayıtlı Nickler İçin Çevrim Dışı İken Bile Mesajlaştığı Muazzam Bir Mesaj Servisidir.

4. OperServ : IRC Sunucu Yöneticilerinin Kullandıkları Özel Bir Servistir.
IRC Sunucularına Farklı Yazılım Servisleri Uygulayarak Farklı Özellikler Eklene Bilmektedir. (Örnek Verecek Olursak IRCServices EXT RuLzz Special Gibi.)

BNC Bouncer Nedir

BNC Bouncer Nedir

BNC Bouncer Nedir, Ne işe Yarar BNC Bouncer Nedir, BNC Ne işe Yarar ,BNC kurulumu,BNC Bouncer, kullanıcıların shell üzerinden IRC sunucularına bağlanmalarını sağlar.

 

BNC, bir proxy server kurmanızı sağlamaz, zaten kendisi özellikleri kısmen kısıtlanmış bir proxy sunucudur.

BNC size bu hizmeti verirken sizin shell hesabınıza bağlanmanız gerekmez. Mirc  Pirc gibi IRC programlarını kullanarak BNC üzerinden istediğiniz sunucuya bağlanırsınız.

BNC bu basit görevin yanında size eğlenceli ve işlevsel bazı özellikler de sunar.

Shell aldığınız şirketin size verdiği imkanlar dahilinde yüzlerlerce vhost ve IP adresini kullanabilirsiniz yada kendi vhost ve ip adresinizi yaratabilirsiniz. Vhost sizin ip adresiniz yerine gözüken adreslerdir.  İşin eğlenceli kısmı burası yani siz kendiniz burasıbenimsohbetodam sohbetgulu.net gibi bir adresi kendinize vhost olarak seçebilirsiniz. Bu özellikler shell aldığınız şirketin size sunuduğu imkanlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı şirketler kendi oluşturdukları vhostların dışında vhost kullanılmasına izin vermezler, bazıları ise sadece size ait vhost lar oluştumanıza izin verirler.
BNC, sizin belirlediğiniz maximum kullanıcı sayısına ulaştığında başka bağlantılara izin vermez, sizin girdiğiniz vhostların dışında vhost kullanılmasını engeller, BNC üzerinden bağlantı sağlayan kullanıcının istediğinizde bağlantısını kesmenizi sağlar ve istediğiniz porttan bu hizmeti sunar.
BNC size kısmi bir koruma sağlar. Sizin gerçek IP adresiniz gözükmediği için D.O.S. saldırıları gibi saldırılardan korunmuş olursunuz. Ancak bu gizlenme sadece IRC sunucularında çalışır. BNC ‘yi proxy sunularından ayıran en büyük özelliği ise budur.

 En çok kullanılan bouncerlar BNC, psyBNC ve EzBounce ‘dur.

BNC diğer ikisine göre oldukça kısıtlı özelliklere sahiptir. psyBNC ve EzBounce daha çok işlevseldir. Ancak kullanım amacınıza göre en doğrusunu siz belirlemelisiniz. Sadece siz kullanacaksanız psyBNC gibi işlevsel bir bouncer kullanmak pek bir fayda sağlamaz. Aynı bouncer, beş ve üzeri kullanıcıya hizmet verecekse yada bir bouncer kurup diğer kullanıcılara açmayı düşünüyorsanız BNC pek size göre değil demektir.

BNC Kurulumu

Çoğu shell şirketleri siz hesabınızı açtırdığınızda BNC ‘yi sizin yerinize kurarlar. Eğer sisteminizde BNC kurulu değilse seçebileceğiniz iki yol var. Birincisi ve en kolayı, eğer sisteminiz bncsetup veya bncinstall komutuyla BNC kurabiliryorsa bu yolla BNC kurmak. İkinci ve uzun yol ise sisteminiz bncsetup veya bncinstall komutlarını desteklemiyorsa hesabınıza kendiniz BNC kurulum dosyasını yollamak ve kurmak.

İLK YOL

1.bncsetup yada bncinstall komutunu yazın. (shelliniz hangisi çalıştırıyorsa)

2.BNC kurulum ekranı karşınıza gelecektir ve bazı açıklamalar gösterilecektir. tab veya yön tuşlarını kullanarak “OK” butonuna basın.
3.BNC ‘ye hangi porttan bağlanacağınızı seçin ve yazın.(Girebileceğiniz en düşük ve en yüksek port size bildirilecektir)tab veya yön tuşlarını kullanarak “OK” butonuna basın.
4.Aynı anda kaç tane kullanıcının BNC ‘ye bağlantı sağlayabileceğini yazın ve “OK” butonuna basın.
5.Kullanıcıların BNC ‘ye bağlandıklarında kullancakları şifreyi girin ve “OK” butonuna basın.
6.Admin(Supervisor) şifrenizi girin(bu şifre bir önceki ekranda girdiğiniz şifre ile aynı olmasın) ve “OK” butonuna basın.
7.Konfigürasyon dosyasında şifrelerin gizlenmiş(encrypted) olarak yazılıp yazılmayacağını seçin ve “OK” butonuna basın.
8.Hangi IP adresine sahip kullanıcıların BNC ‘ye şifre girmeden bağlanabileceğini girin ve “OK” butonuna basın. Eğer bir IP girmezseniz her kullanıcı şifre girerek BNC ‘ye bağlanmak zorunda olacaktır.
9.BNC ‘nin kullanacağı standart vhostu girin ve “OK” butonuna basın.
10.BNC ‘nin kullanımına izin vereceği vhostları girin ve “OK” butonuna basın.
11.BNC ‘nin bağlantılar ve meydana gelen hatalar için log tutup tutmaycağını seçin ve “OK” butonuna basın.
12.Eğer log tutmak istiyorsanız log dosyasının adını girin. Log istemiyorsanız zaten bu ekran karşınıza gelmeyecek bir sonraki (11den 13e) ekrana geçmiş olacaksınız.
13.Bağlantı sağlayan kullanıcılara motd(günün mesajı) gösterilip gösterilmeyeceği seçin ve “OK” butonuna basın.
14.Eğer motd gösterilmesini istiyorsanız bu ekranda motd dosyasının nerde olduğunu belirtin ve “OK” butonuna basın. Motd gösterilmesin dediyseniz bu ekran karşınıza gelmeyecek ve bir sonraki ekrana (13den 15e)geçmiş olacaksınız.
15.BNC ‘nin dinamik ident desteğinin olmasını istiyorsanız bu özelliği seçin ve “OK” butonuna basın.
16.Bu ayarların saklanacağı dosyanın adını yazın. Bu dosya sizin BNC konfigürasyon dosyanız olacaktır.
17../bnc konfigürasyon-dosyası-adı.conf yazın. Daha sonra şu şekilde bir ekran karşınıza gelecektir.
Using conf file ./bnc.conf –Configuration:
Daemon port……:1234
Maxusers………:1
Default conn port:6667
Pid File………:./pid.bnc
Vhost Default….:-SYSTEM DEFAULT-
Process Id…….:12345
Exit ./bnc{7} :Sucessfully went into the background.
NOT:
Son satırda gözüken “Sucessfully went into the background.” yazısı yoksa yada başka bir mesaj varsa BNC için seçtiğiniz portu değiştirmeniz gereklidir.
Kullanıcılar için seçtiğiniz şifre ile admin(supervisor) şifresi mutlaka farklı olmalıdır.
Her “OK” tuşuna bastığınızda karşınıza yeni bir ekran gelecektir ancak her shell hesabında ekrana gelen bilgiler aynı olmayabilir yada ekranların geliş sırası farklı olabilir.

İkinci YoL

1.Son versiyon bnc kurulum dosyasını FTP ile shell hesabınıza gönderin sonra TELNET ile shell hesabınıza bağlanın.
2.gunzipyazın
3.tar -xvf yazın.
4.İşlem bitince cd yazın.
5.Daha sonra ./configure yazın. (Bu işlem uzun sürebilir)
6.İşlem bitince make yazın ve artık BNC sisteminize kuruldu.
7.Eğer shelliniz destekliyorsa bncsetup veya bncsetup yazarak BNC konfigürasyonuna başlayabilirsiniz.
8.Shelliniz bu komutları desteklemiyorsa BNC ‘nin kurulmasıyla beraber gelen bnc.conf dosyasını pico bnc.conf yazarak açın.
9.Konfigürasyon dosyanızı düzenleyin (örnek konfigürasyon dosyasını “Dosyalar” bölümünde bulabilirsiniz.) ve kaydedin.

S:[şifre]Admin(supervisor) şifresi yazın.

D:[port]:[max kullanıcı]:[şifre]BNC ‘ye bağlantı sağlancak port: bağlanacak en fazla kullanıcı sayısı:kullanıcıların gireceği şifre.

C:[port]IRC ‘ye bağlanılırken kullanılıcak standart portu yazın.

X:[standart vhost]BNC ‘nin kullanacağı standart vhostu yazın.

V:[alternatif vhost]BNC ‘nin izin vereceği vhost listesini yazın.

V:[alternatif vhost]Buraya istediğiniz kadar vhost girebilirsiniz.V:[alternatif vhost]Ancak her vhostun başına ‘v:’ yazmalısınız.P:bnc.pidBNC ‘nin pid dosyasının adını yazın.

W:1Dianmik identi aktiflerştirmek istiyorsanız 1 yazın.L:bnc.logBNC ‘nin log tutmasını istiyorsanız log dosyasının adını yazın.A:1:*.eggdrop.comBNC ‘nin şifre soramadan bağlantı sağlayacağı host adreslerini yazın.
1.Daha sonra ./bnc bnc.conf yazın. Aşağıdaki gibi mesajlar gelirse BNC ‘niz çalıştırılmış demektir.
Using conf file ./bnc.conf –Configuration:
Daemon port……:1234
Maxusers………:1
Default conn port:6667
Pid File………:./pid.bnc
Vhost Default….:-SYSTEM DEFAULT-
Process Id…….:12345
Exit ./bnc{7} :Sucessfully went into the background.
NOT:
Son satırda gözüken “Sucessfully went into the background.” yazısı yoksa yada başka bir mesaj varsa BNC için seçtiğiniz portu değiştirmeniz gereklidir.
Kullanıcılar için seçtiğiniz şifre ile admin(supervisor) şifresi mutlaka farklı olmalıdır.

BNC Kullanımı

BNC ‘nin kullanımı çok basittir. Bilmeniz gereken iki şey var.

Birincisi, BNC ‘niz hangi porttan bağlantı sağlıyor; ikincisi ise kullanıcı şifresi ve admin(supervisor) şifresi ne? Bunları bildikten sonra BNC ‘ye bağlantı sağlayabilirsiniz. Admin şifrenizi bilmeden de BNC ‘ye bağlantı sağlayabilirsiniz ancak BNC ‘yi daha sağlıklı yönetmek ve kullanmak için bu şifreye ihtiyaç duyabilirsiniz. İlk olarak /server kendi.serverim.netyadacomort yazın. Burada kendi.serverim.netyadacom yerine BNC konfigürasyon dosyasına yazdığınız vhostlardan birinin adresini ve BNC ‘ye bağlantı yapılacak portu yazın.
Daha sonra /quote pass şifre yazın. Burada şifre olarak kullanıcıların bağlantı sağlayacağı şifreyi yazın. (admin şifresi değil)
BNC ‘ye girdikten sonra /quote conn sunucu.adı.comort yazın. Burada sunucu.adı.com yerine bağlanacağınız IRC sunucusunun adını, port yerine ise sunucuya hangi porttan(standart 6667 dir) bağlanacağınızı yazın.
Eğer admin komutlarını kullanmak isterseniz /quote main admin_şifre yazın. Burada admin_şifre yerine admin(supervisor) şifrenizi yazın. IRC sunucusuna bağlanmak için admin şifrenizi girmeni gerekmez.
ÖRNEK:
/quote  elite.ltnx.com:21521
/quote pass  123456
/quote conn irc.sohbetgulu.net:6667
BNC ‘ye komut gönderirken her komutun başına /quote yazmalısınız. Örneğin /quote help gibi. Aşağıdaki komutlar BNC ile çalışmaktadır. Eski veya yeni versiyonlarda bu komutlar çalışmayabilir yada farklı görevi yerine getirebilir. BNC de Eggdrop gibi geliştirmeye açık olduğu için aynı versiyonda bazı komutlar eksik olabilir yada daha farklı komutlar eklenmiş olabilir.

BNC Komutları

Tüm kullanıcıların kullanabileceği komutlar

help Kullanabileceğiniz tüm komutları listeler ve komutlar hakkında açıklamaları yazar.

CONN [sunucu adresi] [port] [şifre] Belirtilen sunucuya belirtilen porttan bağlanmanızı sağlar. Eğer bir şifre yazarsanız sunucuya bu şifre kullanılarak bağlanılmaya çalışılacaktır. IRCOP ‘lar bu özelliği kullanabilir.
KEEPALIVEIRC bağlantınız koptuğu zaman tekrar BNC ‘ye dönmenizi sağlar. Bu özelliği “OFF” yaparsanız IRC bağlantınız koptuğunda BNC bağlantınızda kopar.
IDENT [yeni ident]Eğer shell hesabınız destekliyorsa kullandığınız identi değiştirmenizi sağlar.
VIP [yeni vhost] İzin verilen vhostlardan birini seçnemizi sağlar. Seçilen vhost üzerinden IRC ‘ye bağlanılacaktır.
VDF Konfigürasyon dosyasında belirtilen standart vhosta geçer.
VN Shell şirketi tarafından belirlenen standart vhosta geçer.
MAIN [Supervisor şifresi] Sizi admin olarak tanıtır.

Sadece adminin kullanabileceği komutlar

BWHO BNC ‘ye bağlı bulunan kullanıcıları bağlantı zamanlarına göre sıralar.
BKILL [FD] Belirtilen kullanıcının BNC bağlantısını kesmenizi sağlar.
DIE BNC ‘yi kapatır.
BDIE Alternatif kapatma komutu.
ADDHOST [vhost adı] [ip adresi] Adı ve IP adresi belirtilen vhostu BNC listesine eklemenizi sağlar.
LISTHOST BNC ‘nin izin verdiği vhostları listeler.

 

BNC Bouncer Nedir

BNC (Bouncer), kullanıcıların shell üzerinden IRC sunucularına bağlanmalarını sağlar

 

IRC Nedir? IRC Açılımı Nedir? IRC Anlayışı, IRC Internet Relay Chat

IRC Nedir

IRC Nedir? IRC Açılımı Nedir? IRC Anlayışı, Pratik IRC komutları IRC Internet Relay Chat açılımında Türkiyede IRC mIRC Siteleri diye yerleşmiş bi kültür halini almıştır.

Mobil mIRC

 

Geçtiğimiz yıllara baktığımızda IRC sunucuları çok büyük önem arzediyordu.
İnsanlar, yeni insanlarla tanışmak için anlık iletişimin kolay yolunu tercih ediyorlardı.
Günümüzde de böyle ama eskiden Skype, Yahoo, Messenger pek bilinmiyordu.
MIRC adı verilen ve Khaled Mardam Bey adında zeki bi insanın kodladığı program vasıtasıyla bu eylem gerçekleştiriliyordu. Günümüzde çeşitli ve yüksek sayıda sohbet sunucuları mevcut ayda 20 ytl ödeyerek insanlar sohbet sunucusu açabiliyorlar.
Olurda bunlara veya bunun gibi bir sohbet sunucusuna girersiniz bazı temel şeyler hafızanızda yer edinsin.
Sohbet sunucusuna bağlanmak için ya sağlayıcının sitesinden Java Chat (Java eschat,flaxchat’den Destigini çekmiştir) dediğimiz sayfa üzerine yerleştirilen,  insanların burdan bağlandığı yazılımdır. MIRC adını verdiğimiz ve günümüzde Türkçe MIRC edasıyla her sitede bulunan, sohbet sunucusunun orjinalini düzenleyip kendi isminde kodladığı programı bilgisayarınıza indirip, yükleyerek bu sunuculara bağlanabilirsiniz. Sistem otomatik olarak sizi bir kaç sohbet odalarına yönlendirecek fakat diğer odaları da merak ediyorsunuz ve burada nasıl hareket edeceğinizi ve nasıl ve neler yapacağımıza bakalım. IRC komutlarıyla idare edebileceğiniz bir mekandır IRC komutları‘nıda bilmeniz gerekir.
/list : Sohbet sunucusundaki tüm odaları (içinde en az 1 kişi olanı) listeler.
/j #kanal : istediginiz Sohbet Odalarına giriş.
/q nick : Sohbet odasında bulunan kişinin görünen takma ismini yazarsanız onunla özel sohbet başlatırsınız.
/ignore nick : Sizi rahatsız ediyorsa bu komutla engelleyebilirsiniz.
/ns register şifre e-posta : Nickinizi kaydetmenizi sağlar.
/cs register #kanal şifre açıklama : Bir kanal kaydetmenizi sağlar.
/mode #kanal +m : Kanalı konuşmaya kapatır(+v,%,o,&,~) Yetkili olmayan konuşamaz.
/mode #kanal +R : Kanala kayıtsız nickler giriş yapamaz.
/mode #kanal +M : Kanalda yetkisiz nickler konuşamaz.
/cs access #kanal add nick seviye : Kanalınıza yetkili operator eklemenizi sağlar.
IRC ortamında kullanabileceğiniz çok komut vardır.
Detaylı Bilgi için http://www.sohbetgulu.net/irckomutlari.html
Detaylı bilgi için http://www.sohbetgulu.net/adminoperservkomutlari.html

Adresinden Detaylı Şekilde bakabilirsiniz. www.SohbetGulu.Net yönetim başarılar diler®.

AdminOper Serv Komutları

AdminOper Serv Komutları

Oper Serv, Nick Serv, Chan Serv, Memo Serv, Services & EggdropBot (BotServ) TelNet Komutları AdminOper Serv Komutları, irc mIRC komutları ve daha fazlasını ögrenin.

 

AdminOper Serv Komutları
Nickserv:
Size, Nickname’minizin tanınmasını ve başkaları tarafindan kullanılmasının önlenmesini sağlar. Eger Nickname’minizi 30 gün kullanmazsanız tanıtım bilgileriniz yani registrasyonunuz kaybolacaktır. Aşağıdaki komutlar, Nicknamelerin registrasyonlarını ve düzenlemelerini sağlar. Bu komutları herhangi bir pencerede :
/msg NickServ HeLp  NickSev Hakkında Bilgi Almakiçin yazarak kullanacaksınız.
Register
Nick sifreleme : /nickserv register sifre emailadresi
Identify
Nick tanitma :/nickserv identify sifreniz
Ghost
Asili nicki düşürmek için : /nickserv ghost nick sifreniz
Recover
Asili kalan nickinize recover Koyma : /nickserv recover nick sifre
Drop
Nick kaydini silme : /nickserv drop

Notes:
Not ekleme : /nickserv notes add mesaj
Not okuma : /nickserv notes numara
Not Silme : /nickserv notes del numara (all)
Not Listeleme : /nickserv notes list

Ajoin
ekleme : /nickserv ajoin add #kanal
Silme : /nickserv ajoin del #kanal
Ajoin kanallari listeleme : /nickserv ajoin list
Aktif Etme : /nickserv set autojoin on
Kapatma  : /nickserv set autojoin off

Set Özelikleri
Nick sifresinin degistirilmesi : /nickserv set password yenisifre
E-mail adresi degistirme : /nickserv set email mail adresiniz
Icq numarasi ekleme : /nickserv set icqnumber #numaraniz
Nickinizin infosunu ozel yapma : /nickserv set private on/off
Location(sehir) ekleme : /nickserv set location sehir
NickServ mesajlarini turkce almak : /nickserv set language 8

Hide
Nick infonuzda mail adresinin gorunmemesi : /nickserv set hide email on/off
Nick infonuzda son quit mesajinin gorunmesi : /nickserv set hide quit on/off

Chanserv:
Sizin kanallarinizi register (kayit) ettirmenizi sagladigi gibi kimi tehlikelerden korumak icinde bazi kontrolleri elinize almanizi saglayan bir servisdir. Chanserv ayni zamanda kanalinizin takeover olmasini da onleyebilmektedir.
/msg chanserv KOMUT Hakkında Bilgi Almakiçin yazarak kullanacaksınız.
/list Kanal listesini gösterir
/chanserv register #kanal şifre mail kanal kaydetmek
/chanserv drop #kanal Kanal Silmek
/chanserv info #kanal Kanal Hakkında bilgi verir
/chanserv op #kanal nick Op Verir (Chanservden op verir)
/chanserv aop #kanal add nick op eklemek silmek
/chanserv aop #kanal dell nick op silmek
/chanserv access #kanal add nick 9999 sop eklemek silmek
/chanserv access #kanal dell nick sop silmek
/chanserv access #kanal add nick seviye access eklemek
/chanserv access #kanal dell nick access silmek
/chanserv access #kanal dell all  (Tum accessleri siler aynı anda)
/chanserv access #kanal list kanal op ve derecelerine bakmak
/chanserv set #kanal restricted on/off : Access lılardan başkaları giremez
/chanserv unban #kanal Op olduğunuz kanaldan banlanınca sizi davet eder
/chanserv set #kana private on/off On olursa chanserv liste gözükmez kanalınız
/chanserv set kanal mlock +tnc-ilkpms kanalın en güvenilir olması için gerekli
/chanserv set #kanal desc tanim (kanal tanıtımı)
/chanserv set #kanal founder nick (kanal founderını degiştirmek)
/chanserv set #kanal secureops on(kanal oplarının güvenliği için)accessi olmayanlar op alamaz
/chanserv set entrymsg #kanal mesaj (kanala girişmesajı)
/kick #kanal nick (kanalda huzuru bozanları kanaldan atın)
/mode #kanal +b nick/host/ip ipe ban+kick atmak
/chanserv akick #kanal add nick :Auto kick atmak
/chanserv akick #kanal del all (yaparsaniz akick listi sifirlarsiniz)
/chanserv set #kanal e-mail …Kanala e-mail eklemek
/chanserv set #kanal url …Kanala Web Adresi Eklemek
/chanserv set #kanal password  yenisfre … Kanal şifresini değiştirmek
/chanserv set #kanal topiclock on/off Kanal Topiği açma kapama
/chanserv identify #kanal sifre (Kanalda en yuksek seviyeyi kazanirsiniz istediğiniz islemi yapabilirsiniz)
/chanserv set #SohbetGuLu successor nick Founder’in nicki droplanirsa kanal SUCCESSOR’a devrolur.
/chanserv set #SohbetGuLu successor (Bunu yaparsan successor kalkar)
/chanserv set #kanal leaveops on/off (Kanalda hic op kalmadığı zaman son op çıkar çıkmaz chanserv kanalda duran birine op verir. Kimse yokken ilk girene op verir. dikkat:(Bunu ptlink serviceslerinde yaptiğinizda secureops kanaldan sistem disi kaliyor yani isteyen kisi isteyene op verebiliyor o yuzden önermiyorum)
/chanserv set #kanal keeptopic on/off (Kanalda kimse kalmadığı zaman topic ‘in kaybolmaması için kullanılır. Topiclock ayarlandığı zaman buna gerek kalmaz. )
/notice nick mesajınız Nick e notice atar nerde olursa olsun mesajınızı görür
/notice #kanal mesajınız Kanala mesaj atar o kanalda bulunun herkes görür
/onotice #kanal mesajınız Kanal oplarına mesaj atar tüm oplar görür mesajı atabilmek için axl li olmanıs lasımdır
/chanserv invite #kanal yaparsan kendini kanala invite edersin

LeveLs ayarlari :
/Chanserv levels #kanal list  Bunu yazdiğinda kanaLin levels listesini gösterir.
/chanserv levels #kanal set acc-list seviye  Access List (erisim listesi)’i gormeye yetkili.
/chanserv levels #kanal set  acc-change seviye (9999) Access List (Erisim Listesi)’i degistrmeye yetkili.
/chanserv levels #kanal set autoop  söyle diyim mesala #HeLp kanalinda axl eklerken 3 yazdiklarin op olur 2 ise vop bunu deisebilirsiniz tabi.
/chanserv levels #kanal set autoop 0 yaparsan kanala giren herkes op olur.
/chanserv levels #kanal set AUTOVOICE  seviye (Seviye30dur)
/chanserv levels #kanal set AUTODEOP  Kanal icinde op verilemez,alinamaz.
/chanserv levels #kanal set opdeop 9999  Bu ise belirlediğin seviye deop,op verebilir chanservden seviye 5,10,30,-10 gibi
/chanserv levels #kanal set INVITE  (chanserv unban #kanal seviye op olduğu kanala kendini invite veya unban etmesi icin gerekli seviye bunu 0 yaparsan normal user bile girer.
/chanserv levels #kanal set akick seviye kanalda AKICK komutunu kullanmaya yetkili.
/chanserv levels #kanal set akick list listeye bakma.
/chanserv levels #kanal set set seviye buda set özelliğini kullanmasini istediğin kisiler mesala topic acma kapama liste bakma gibi.
/chanserv levels #kanal set memoread seviye kanala gelen memolari okumak .
/chanserv levels #kanal set memosend seviye kanala memo yollamaya yetkili kisi seviyesi
/chanserv levels #kanal set memodel  seviye kanala gelen memolar del etmeye yarar
/chanserv levels #kanal set clear seviye tercihim 9999 soplardir yane kanala clear (Sil,temizle)cekme komutu olduğundan
/chanserv levels #SohbetGuLu  dis set (Kanalda set özelliğini iptal edersiniz)
Bu komutu yazdiğiniz zaman soplarin hic bir set özelliğini kullanamaz mesaLa: desc – entrymsg url ve Topickilidini acamaz bir nevi topic  sadece founder acar tabi önce kanala topiclock on yapmak lazim.
/chanserv levels #SohbetGuLu set set 9999 (Bunu yaptim kanalda set özelliğini 9999 lara verdim set özelliklerini Kullanabilirler)
/Chanserv levels #SohbetGuLu dis acc-list (Bu Komutu yazdikmi Kanalda access listesine sadece Kanal founderi bakabilir yani acc-list devre disi kalir.
Böyle yapsak soplara yetki versek /chanserv levels #kanal set acc list 9999 yapariz.
/chanserv levels #SohbetGuLu dis acc-change  (Bu Komutlada kanal founderinin disinda Kimse access yazip ve silemez)
/chanserv levels #SohbetGuLu dis kick  (Kanalda founderden baskasi kick atamaz +b ban atarsiniz ama kanaldan kickleyemezsiniz)  ChanServ KICK #HeLp kanalinda iptal edildi.
/chanserv levels #SohbetGuLu dis unban (Unban devre disi oldu simdide kanalda op ama unban devre disi kendi banini acamaz.
/chanserv levels #SohbetGuLu dis autoop (Bu Komutlada access iniz oldugu halde kanala girdiğinizde op olamazsiniz +v Olursunuz ChanServ AUTOOP #HeLp kanalinda iptal edildi.
/chanserv levels #SohbetGuLu dis clear (Bu komutlada kanalda clear(Sil,temizle) komutunu sadece founder kullanabilir.
/chanserv clear #kanal users   (Bu Komutla kanaldaki herkesi kicklersiniz Bunun adi Masskick dir.
/chanserv akick #kanal add ?!*@* sebep  (Bu neymi gördüğünüz gibi #kanaldan sonra 3 tane Soruisareti bırakmisim Kanala 3 haneli (harfli) nickler giremez 6 tane ? isareti bıraksan 6 harfli nickler giremez.
/chanserv akick #kanal add guest*!*@* sebep (Bu komutlada nicki Guestle baslayan kisileri kanala almassiniz bunun yerine X nickide olabilir misafir nickide olabilir)
/chanserv akick #SohbetGuLu add *5*!@*  (Bu Komutlada kanala rakam,sayı nicklilerin girisini engellersiniz ama tek tek sayılari akicke almaniz gerek 5 yazılı bu 0 – 1 – 9 olarak gider.
/chanserv levels #kanal dis protect (protect i devre disi bırakir)
/chanserv levels #kanal set protect 10 (simdi access i 10 olanlar girdiği kanalda @op yerine Nokta . isareti olacak founder gibi görünecek protecti 0 yaparsan herkes Nokta . Olur.
/chanserv clear #kanal  Ops /bans/users/voices(Uyguladıgınız parametreye göre toplu işlem yapar. tüm oplari alma tüm banlari acma gibi)

MemoServ:
Kısaca (Nickname)  kayıtlı kullanıcılara ve sisteme kayıtlı sohbet odalarına ( Channel ) notlar bırakabilmenizi sağlayan sistemdir.
/msg MemoServ HELP  Hakkında Bilgi Almakiçin yazarak kullanacaksınız.
Memo gonderme : /memoserv send nick mesaj
Memo okuma : /memoserv read memo Numarasi
En son gelen memoyu okumak icin: /memoserv read last
Memo Silme : /memoserv del MemoNumarasi
Tüm memolari silmek icin: /memoserv del all
Memo listeleme : /memoserv list
Set Özellikleri
Memo limiti : /memoserv set limit limit
MemoServ’in size uyari vermesi : /memoserv set notify new/off/on

Admin & Oper Komutları

/msg operserv global (msg)  Tum kullanicilara mesaj yollar (Notice)
/msg operserv stats all  Services ve Network’un durumu
/msg operserv oper list  Services Operatorleri listeler
/msg operserv admin list  Services Adminleri listeler
/msg operserv MODE #kanal mode(lar)
/msg operserv kick #kanal nick  Nick i Kickler
/msg operserv akill add zaman @hostmask+ip sebeb  Nick i akill e alır
/msg operserv mode #kanal -AKanalı Tüm Modlardan kurtarır
/msg operserv akill del @*mask*  Akill i siler
/msg operserv akill list  Akill Listeler
/msg operserv sqline nick sebeb  Sqline Alır Nick i
/msg operserv sqline del nick  Sqline Siler
/msg operserv vline add file sebeb  Yani Server da Istediğin Dosyaların Gönderilmesini Yasaklarsın.
/zombie nick  Zombie Olan Nickler Topic Değişemez Kick Atamaz Deop Yapamaz Yazdıkları Özele Ve Kanala Ulasmaz Servisleri Kullanamaz.
/unzombie nick  Zombie Kaldirir
/msg operserv restart  Operserv i Cikarir Tekrar Getirir
/kill nick sebep  Nick i Serverden Kickler
/rehash  Telnet de Yapilan Değisiklikleri Aktif Hale Getirir Ayrica K-Line Listesini Temizler.
/die diepass  Cok Sakat Bir Durum Kapatir Server i IRC Yeniden Kurulmalidir Sifresi Gizli Tutulmalidir.
/restart restartpass  Serviceslerin Hepsi Gider  Gelir.
/gline *@ip süre sebep  G-Line atar Saniye Uzerinden

/rmtkl * *ipno   (örnek : /rmtkl * *78.458.69.25 )  Bir kişiye ait bir banı rmtkl ile açmak için
/mode Nickin -oO  Operden cıkma
/os akillchan +30 #kanal   Herkesi atma
/os clearchan #kanal  Herkesi kickleme
/os killclones nick  Clone atma
/zline nick(adminsen) süre sebep   /zline @ip (Opersen) süre sebep  Zline kline atma komutu
/zline nick Sebep /gline nick sebep /kline nick sebep bunlardan biri ile atılabilir.
Zline acma /zline -*@ip Aynısı kline gline içinde gecerli
/ignore -r nick  İgnoreden nick cıkarma
/shun nick sebeb  Kişi susturma
/shun -nick  Susturmayı acma
/ns getpass nick  Nick şifresini öğrenmek mi istiyorsun
/os set readonly on/off  Server üzerinde değişiklik yapılmasın
/sapart nick #kanal  Useri kanaldan cıkarma
/ns listemail kişinin email adresi
/ns list  Şifreli nickleri görme
/who ip +hAynı ipten bağlı kişileri bulma

/map  Server Durumu
/lusers  Server Durumu
/stats K  K-Line Listesi
/stats G  G-Line Listesi
/stats q  Sqline Listesi
/stats m  Kullanılabilir Tüm Modeler i Gosterir
/stats t  Total Durum
/stats y  Max ipden giris vb sayisini Gosterir
/stats u  En son Update Edilen Tarih i Verir
/stats o  Oper Ve Adminleri Listeler
/stats l  Bu Kucuk L Harfi La Server Ip Ve Kullanilabilecek Portlar Mevcuttur
/stats c  Link Durumunda Serviceslerin Kimde Olduguna Bakarsin
/stats v  V-Line listesini Gosterir Yani DCC Ile Yollanmasi Yasaklanmis Dosyalar
/stats e  Socks Ile Bağlanabilecek Adresler
/stats W  Sunucu Yuku Listesi
/stats ?  Hat Kullanimi
/operekle nick  Oper Ekler
/opersil nick  Oper siler
/os admin add nick Admin Ekler
/os admin del nick Admin siler
/msg operserv oper add nick  Oper Ekler
/msg operserv oper del nick  Oper Siler
/msg operserv admin add nick  Admin Ekler
/msg operserv admin del nick  Admin Siler
/msg operserv logonnews add text  Network’e Baglanan Kullaniciya Otomatik Olarak Mesaj Yollar
/msg operserv logonnews del num  Yazılan logonnews i Siler
/msg operserv logonnews list  Listeler
/msg operserv opernews add text  Operini Giren Adam Görür Yazılan Yazıyı Görür
/msg operserv opernews del num (all)  Siler Num Belirtilen Noyu All Hepsini Siler
/msg operserv opernews list  Listeler
/msg operserv jupe sunucu  Daha Onceden Link Edilen Bir Server jupe Edilirse OperServ Squit Atar
/squit  Jupe Olan Server Geri Gelio (Bu Komut Jupe a Dahil)
/msg operserv set secenek on/off
/msg operserv set readonly on  Bun Konum Aktif Hale Gecerse Server Uzerinde Degisiklik Yapilamaz DROP FORBIT Kullanilabilir
/msg operserv set readonly off  Eski Haline Geri Doner Server
/msg operserv set debug on  On Olursa Services Uzerindeki Her Degisiklik Kayit Edilir
/msg operserv set debug off  of Olursa Services uzerindeki degişiklik kayıt durur
/msg operserv update  Services Veritabanı Update Edilir
/msg operserv quit  Sadece Server Ana Makinada Sorun Ciktigin Zaman Kullanilir Veritabanini Guncellemez
/msg operserv restart  Services’i, Butun Veritabanini Guncelledikten Sonra Yeniden Baslatir
/msg operserv raw svsnick nick yeninick 1:1  Nick Degistir
/msg operserv raw svsjoin #kanal nick  zorla Join etmek
/msg operserv raw svsmode nick +Flags
/msg operserv raw svsmode SohbetguLu +oigsaAfrxh (Bunu Yazarsan Adam Services Admin Gozukur Ama HicBirsey Kullanamaz Kill Ve Operserv De Dahil Sadece Whois De IRC Operator  Services Administrator Yazar.
/msg operserv raw :chanserv privmsg #kanal selam Servicesbotu konuşturma
/msg operserv raw :nickserv part #kanal  Services i Kanaldan Cıkarır
/msg operserv raw :nickserv join #kanal  Services i Kanala Sokar
/msg operserv raw :memoserv mode #kanal +o nick  Belirtilen Nicke Op Verir
Raw Komutları
/Operserv Raw : NICK BOtun ismi 1 1 asistans sohbetgulu services.sohbetgulu.net : Services BoT   Serverde sürekli Kalacak bot
/operserv raw :Botun ismi join #kanal Botu kanallara sokmak için
/OperServ raw :botunnicki  nick yeninick  servicesbotların nicklerini degişme
/sendraw #sohbet ::Konuşacak nick privmsg #sohbet : SelamNaber   Kişiyi kanalda Konuşturma
/sendraw #kanal ::userinnicki PRIVMSG yazıyazılacakkişininnicki mesaj   Özelde konuşturma
/os raw svsmode Nick +NTOAaoyt  Servicies yada başkasını Admin yapmak
/os raw svsmode Nick -NTOAaoyt  Adminden adminliği geri almak
/OperServ raw :Nick  mode  Nick  +NTSO
/OperServ raw :Nick  mode  Nick  -NTSO
/os raw swhois nick: mesaj   Whois yazmak Whois çekildiğinde gözükecek bir mesaj yazmak
/os raw svsnick nick yeninick 0:0   Bir kişinin Nickini değistirmek
/describe $Sohbetgulu.net noticen  Özelde global atmak
/sendraw #kanal ::Seda quit PingTimeout  Görünmezlik için
/spamfilter add pc gline – – küfür   KElime yasaklama
/rmtkl * *    Tüm banları acma Komutu

/os set supass nick  Root Admin yapar
/os su şifre olarak girilir
/ekle <oper-nicki> <oper-sifresi> <flaglari> <klas> [:][<userhost masks> oper  yazma komutu
Ornek1: Net Admin => /ekle Nick şifresi OoawkKbBnCGAreDRhgcLZtGNzvWHe clients
Ornek2: Services Admin => /ekle Nick şifresi OoawkKbBnCGArehgcLZtGzvWHe clients
Ornek3: Server Admin => /ekle Nick şifresi OowkKbBnCGArehgcLZtGzvWHe clients
Ornek4: Co Admin => /ekle Nick şifresi OowkKbBnCGrehgcLZtGzvWHe clients
Ornek5: IRCop => /ekle Nick şifresi OowkKbBnGrehgcLZtGzvWHe clients
/ekle iLe  eklenen oper /Sil  ile silinir

******************************************************************************************
Aliases den Services bot yapma
/os-ayar {
/set %os-services $$?=”services.sohbetgulu.net
/set %kanal1 $$?=”#kanal”
/set %kanal2 $$?=”kanal”
/set %kanal3 $$?=”kanal”
/set %kanal4 $$?=”kanal”
/set %os-timer $$?=”15(maxlogin100)”
/timer %os-timer 1 /os-bot
}
/os-nick /set %os-nick $read $mircdirbotnicks.txt
/os-ident /set %os-ident $read $mircdirbotident.txt
/os-fullname /set %os-fullname $read $mircdirbotfullname.txt
/os-host /set %os-host $rand(1,9) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(111,999) $+ . $+ $rand(1,9) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(1,9) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(A,Z) $+ . $+ $rand(1,9) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(1,9) $+ $rand(A,Z) $+ $rand(A,Z) $+ .IP
/os-bot {
/os-nick
/os-ident
/os-fullname
/os-host
/Operserv Raw : NICK %os-nick 1 1 %os-ident %os-host %os-services : %os-fullname
/os-join1
/os-join2
/os-join3
/os-join4
/os-join5
}

/os-join1 /os raw : $+ %os-nick join  %kanal1
/os-join2 /os raw : $+ %os-nick join  %kanal2
/os-join3 /os raw : $+ %os-nick join  %kanal3
/os-join4 /os raw : $+ %os-nick join  %kanal4
/os-join5 /os raw : $+ %os-nick join %kanal5

Kullandıgınız (Aliases) Sciprit’inizin Editör kısmından yapılır.
Aliases eklemeden Services bot yapılamaz http://www.ikilaf.net/mirc den bakabilirsiniz.

******************************************************************************************
®Telnete Nasıl Baglanılır®.

Telnet’e windows tabanLı bir iletişim sisteminden bağLanmak için sırası ile başlat > çalıştır > telnet enter yazın ve telnet`E girin daha sonra
XP için = Başlat > çalıştır > telnet enter yazdıkdan sonra Karşınıza Çıkan ekranda ( Microsoft Telnet ) yazar onun karşısında yazı yazıcağınız yere ( o ) Ordunun o’suna bir kere basın ve tekrar ekrana ( – ) gelecektir bundan sonra ip numaranızı yazın örn 46.125.123.46 yazap enterlarsanız 46.125.123.46 ip nolu server’a bağlanırsınız bağlandıktan sonra size kısaca telnet kullanıcı adınız ( Login ) ve şifreniz ( password ) sorulacaktır bunlarıda geçtikten sonra telnet’e bağlanabilirsiniz..
Windows98 için = Başlat > çalıştır > telnet enter yazdıkdan sonra Karşınıza çıkan ekranda bağlan , düzen , uçbirim ve yardım menulerini göreceksiniz bunlardan ( bağlan ) kısmını tıkla ekrana gelen pencereden ( uzaktaki sistem )’i seçiyoruz ve ordanda Ana bilgisayar adına ip Numaranızı Yazın uç birim türünü vt100 olarak sabit bırakın ve tamam tuşuna basın ve karşınıza telnet sizden kullanıcı adınız ( Login ) ve şifreniz ( password ) isteyecektir bunlarıda yazdıkdan sonra telnete bağlanabilirsiniz.

Telnet den Adminyazma
1. cd Unreal3.2
2. pico opers.conf Yazın Karşınıza Gelen ekranda

################################################

IRCop : OorehwgcLkKbZtBnGzW^Hv
Co Admin : OorehwgcLkKbZtBnGCzW^Hv
Server Admin: OAorehwgcLkKbZtBnGzW^Hv
Services admin : OaorehwgcLkKbZtBnGzW^Hv*
Network admin : OoaArReDhwgLkKbZtBnGNCzvH^W

Ornek  Oper Yazilimi

oper Nick {
from {
userhost *@*;
};
password “sifre”;
flags flaglariniz;
class clients;
swhois “istediginizi yazin”;
};

################################################
################################################
/* OLD OPER FLAG  | NEW FLAG NAME
O  global
o  local
a  services-admin
A  admin
r  can_rehash
D  can_die
R  can_restart
h  helpop
w  can_wallops
g  can_globops
c  can_localroute
L  can_globalroute
k  can_localkill#
K  can_globalkill
b  can_kline
Z  can_gzline
t  can_gkline
B  can_unkline
n  can_localnotice
G  can_globalnotice
N  netadmin
C  coadmin
z  can_zline
W  get_umodew
H  get_host
v  can_override
*/
###################################################
Telnet’den Motd yazma
cd Unreal3.2
pico ircd.motd 
Girdikten Sonra Karşınıza Motd Ekranı Gelecektir Bu Ekrandan Kendinize Motd HazırLayabilirSiniz.
Root Admin yazma
cd services
pico services.conf
Services conf dosyasına girdikten sonra ctrl+w tuşuna basın ve ServicesRoot Yazın RootAdmin Bölümüne Geldiğinizde oraya kendi nick’inizi yada root admin yapmak istediğiniz kişinin nick’ini yazın ve ctrl+x diyerek gelen ekrana y harfine basın ve kaydedin daha sonra serviceslerinizi restartlayın ve tekrar açın
Servisler gitti Napmalı
ircservices kullananlar için
cd services
./ircservices
services kullananlar için
cd services
./services 
yaptıkdan sonra servislerinizi getirebilirsiniz.

Linux Komutları
ls :Dizinde bulunan herşeyi listeler.
ls -a :Gizli dosylar ve dizinlerle beraber listeler.
ls -l :Bütün dosyları boyut ve tarihini göstererek listeler.
tar -zxpf <dosya.tar.gz> :Uzantısı tar.gz olan sıkıştırılmış dosyaları açar.
tar -xpf <dosya.tar> :Uzantısı .tar olan dosyaları açar.
gunzip <dosya.gz> :Uzantısı .gz olan dosları açar.
cp <dosya> :Dosyayı kopyalar.
mv <dosya> :Bir dosyayı başka bir dizine taşımanızı sağlar yada dosya adını değiştirir.
mkdir <dizin> :Yeni bir dizin oluşturmanızı sağlar.
rmdir <dizin> :Belirtilen dizini silmenizi sağlar.
rm <dosya> :Dosya silmenizi sağlar.
rm -rf <dizin> :Dizin silmenizi sağlar.
cd <dizin> :Belirtilen dizine geçmenizi sağlar.
cd .. :Bir üst dizine geçmenizi sağlar.
cd ~ :En üst dizine çıkmanızı sağlar.
pwd :O anda bulunduğunuz dizini görüntüler.
pico <dosya> :Belirtilen dosyayı text editör ile düzenlemenizi sağlar.
ftp <site> :Belirtilen siteye FTP bağlantısı sağlar.
lynx <site> :Belirtilen siteyi görüntüler.
df :Harddisk istatistiklerini gösterir.
quota :Disk kullanımınızı gösterir.
uname :İşletim sisteiminin durumunu gösterir.
whoami :Kendi bilgilerinizi gösterir.
who :Sunucuya bağlı olanları gösterir.
last :Hesabınıza yapılan en son bağlantıyı gösterir.
whereis <dosya> :Belirtilen dosyanın nerede olduğunu gösterir.
BitchX :IRC programını çalıştırır.
mail :Postalarınızı kontrol eder.
ps -x :Sizin çalıştırdığınız işlemleri gösterir.
ps -a :Sunucuda çalıştırılan tüm işlemleri gösterir.
ps -ux :Çalıştırılan işlemlerin CPU/RAM kullanımıyla gösterir.
kill <pid> :Pid numarası verilen işlemi durdurur.
kill -7 <pid> :Pid numarası verilen eggdrop işlemini durdurur.
killall <program> :Belirtilen program türündeki tüm işlemleri durdurur.
whatis <komut> :Belirtilen komutun açıklamasını verir.
man <komut> :Komut hakkında yardım görüntüler.
passwd :Shell hesabınıza girerken kullandığınız şifreyi değiştirmenizi sağlar.
vhosts yada vhost :Sistemde bulunan vhostları (virtual host) listeler.BNC için kullanabilirsiniz.

İRC Komutları

İRC Komutları

Nick Serv, Chan Serv, Memo Serv, İgnore Komutları: IRC NickServ Komutlari, IRC ChanServ Komutlari, IRC MemoServ Komutlari, IRC İgnore Komutlari, Admin Oper Serv, Chan Serv, Nick Serv, Momo serv, ignore, Kanal operetör, services Bot, Eggdurop Bot, Telnet Komutları, Services Admin, İrcop Operetör, Master Komutlarıdır. 

IRC NickServ Komutlari

Register Komutu (Nick Kaydetme) :

Nickinizin size ait HOST’ a sizin şifrenizle kaydedilmesidir.
Kullanımı : /msg NickServ register şifre
ŞİFRE kısmına unutulmayacak yeni bir şifre yazılır. Eğer Nick’ iniz önceden kaydedilmemişse, NickServ’ den Nickinizin başarılı bir şekilde kaydedildiğini belirten bir mesaj alırsınız.
ÖRNEK : /ns register şifre email adresi
Bu kısımdan sonraki bütün komutları ancak Nickinizi kaydettikten sonra kullanabilirsiniz.
Identify Komutu (Nick Tanıtma) : Nickinizi kaydettikten sonra IRC’ ye her girişinizde Services’ e kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. Yani şifrenizi girerek, o Nick’ in gerçek kullanıcısının siz olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir. Bu işlem IRC’ de Nick identify etme olarak adlandırılır.
Kullanımı : /msg NickServ identify şifre
ŞİFRE kısmına daha önceden Nick’ inizi kaydederken kullandığınız şifre girilir. Eğer şifreyi doğru girerseniz, NickServ’ den şifrenizi doğru girdiğinizi ve tanımlandığınızı bildiren bir mesaj alırsınız.
ÖRNEK : /ns identify şifre
DROP Komutu (Nick Kaydını Silme) : Bu komut, Nickinizin Services’ ten bütün kayıtlarını siler. Yani Nick’ inizi kaydetmediğiniz ana dönersiniz. Artık, Nickinizi başka bir kullanıcı kullanabilir ve kaydedebilir…
Kullanımı : /ns drop şifre
ÖRNEK : /ns drop 123456
INFO Komutu (Nick Bilgisi) : Services’ te kayıtlı olan herhangi bir Nick hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.
Kullanımı : /ns info NICK
NICK kısmına INFO’ sunu öğrenmek istenilen Nick yazılır.
ÖRNEK : /msg NickServ info SohbetGuLu
GHOST Komutu :IRC’ den istemediğiniz bir şekilde, koptuğunuzda, Nick’ iniz bazen hâlâ var olarak gözüküyor ve siz IRC’ de olmadığınız hâlde Nick’ iniz, hâlâ kanallarda duruyor. İşte bu asılı kalan Nickinize Ghost adı verilir. Bu fonksiyonu kullanarak, asılı kalan Nickinizin bağlantısının kesilmesini sağlayabilirsiniz.
Kullanımı : /ns Ghost NICK şifre
NICK yerine asılı kalan Nickinizi, şifre kısmına da asılı kalan Nickinizin IDENTIFY şifresini girin.
Şifre doğru girildiği takdirde bu kişi NickServ tarafından Server’ dan atılacaktır.
ÖRNEK : /ns ghost SohbetGuLu 123456
RELEASE Komutu : Sizin Nick’ inizi bir başka kullanıcı kullanıyorsa, bu fonksiyon sayesinde, NickServ vasıtasıyla bu kullanıcıyı Server’ dan atabilirsiniz.
Kullanımı : /ns Release NICK şifre
NICK yerine asılı kalan Nick’ inizi, şifre kısmına da asılı kalan Nick’ inizin IDENTIFY şifresini girin.
Şifre doğru girildiği takdirde bu kişi NickServ tarafından Server’ dan atılacaktır.
ÖRNEK : /ns release SohbetGuLu 123456
RECOVER Komutu : Bu fonksiyon, Nick’ inizi kullanan kullanıcıyı Server’ dan atar ve Nick’ inizi 2 dk. boyunca kullanmamasını sağlar. Ghost ve Release fonksiyonları gibi, sadece Nick ve Şifre girilmelidir. Kullanıcı server’ dan atıldıktan sonra, bu Nick’ i 2 dk. boyunca kullanamayacaktır.
Kullanımı : /msg NickServ Recover NICK şifre
NICK yerine asılı kalan Nick’ inizi, şifre kısmına da asılı kalan Nick’ inizin IDENTIFY şifresini girin.
Şifre doğru girildiği takdirde bu kişi NickServ tarafından Server’ dan atılacaktır.
ÖRNEK : /ns recover SohbetGuLu 123456
İRC Komutları
Set Komutu (Nick Ayarları) :

Set Kill on/off : Bu seçeneği aktif hale getirirseniz, Nick’ inizin bir başka kullanıcı tarafından kullanılması halinde, NickServ kullanıcıya şifreyi girmek için (Identify için) 1 dk. zaman tanıyacaktır. Eğer 1 dk. içinde şifreyi doğru bir şekilde girmezse, o kişi Services tarafından Server’ dan atılacaktır.
Kullanımı : /ns set kill on Fonksiyonu açar.
/ns set kill off Fonksiyonu kapar.
Set Password : Nickinizin IDENTIFY şifresini değiştirir.
Kullanımı : /ns set password şifre(yeni ekleyecenizşifre)
Set URL : Nickinize ait bir URL atar veya atılı olan bir URL’ yi değiştirmenizi sağlar.
Kullanımı : /ns set url URL
URL kısmına Nickinizin infosunda yer alacak olan URL girilir.
Örnek : /ns set url http://www.sohbetgulu.net
Set EMAIL : Nick’ inize ait bir EMAIL atar veya atılı olan bir EMAIL’ i değiştirmenizi sağlar.
Kullanımı : /ns set email E-Mail-Adres
E-Mail-Adres kısmına Nick’ inizin info’ sunda yer alacak olan EMAIL girilir.
Örnek : /ns set email SohbetGuLu@Sohbetgulu.net
Set Language : Services’ teki ana dilinizi değiştirir. Türkçe’ nin dil kodu 8′ dir.
Kullanımı : /ns set language DİL-KODU
DİL-KODU kısmına nümerik bir dil kodu girilir.

###################################################################################
## IRC ChanServ Komutlari  ##
###################################################################################
Register Komutu (Kanal Kaydetme) :
Herhangi bir kanalı kullandığınız Nick’ e kaydeder ve kanal sizin olur.
Kullanımı : /cs register #KanaL şifre TANIM #KanaL kısmına kaydedilecek kanal ismi, şifre kısmına kanal için geçerli olacak şifre, TANIM kısmına da Kanal INFO’ sunda gözükecek olan küçük bir kanal tarifi girilir.
ÖRNEK : /cs register #SohbetGuLu şifre www.sohbetgulu.net
Identify Komutu (Kanal’ a Kendinizi Tanıtma) : Bu komutu kullanarak, bir kanalda Founder değilseniz veya bu yetkiye sahip değilseniz, o kanala kendinizi Identify ederek Founder(Kanal Kurucusu) yetkisi kazanabilirsiniz.
Kullanımı : /cs Identify #KanaL şifre
#KanaL kısmına Identify edilecek kanalı, şifre kısmına ise bu kanalı kaydederken girilen şifre girilir.
ÖRNEK : /cs identify #SohbetGuLu 123456
DROP Komutu (Kanal Kaydını Silme) : Üzerinize kayıtlı olan veya Founder (Kanal Kurucusu) yetkisine sahip olduğunuz bir kanalın Services’ teki kaydını siler. Kanal, kanalı kaydetmediğiniz ilk hâline döner. Artık kanalı başka bir kullanıcı kaydedebilir.
Kullanımı : /cs Drop #KanaL
#KanaL kısmına kaydı silinecek olan kanal girilir.
ÖRNEK : /cs drop #SohbetGuLu

OP Komutu :
Bu komut, yetkiniz olan bir kanalda ChanServ vasıtasıyla birine Op verilmesini sağlar.
Kullanımı : /cs op #KanaL nick
#KanaL kısmına kişinin Op olacağı kanal, NICK kısmına da Op olacak kişi girilir.
ÖRNEK: /cs op #SohbetGuLu Sohbetgulu
DEOP Komutu : Bu komut, yetkiniz olan bir kanalda ChanServ vasıtasıyla birinin Op’ unu almasını sağlar.
Kullanımı : /cs deop #KanaL nick
#KanaL kısmına kişinin Op’ unun alınacağı kanal, NICK kısmına da Op’ u alınacak kişi girilir.
ÖRNEK : /cs deop #SohbetGuLu Sohbetgulu

Invite Komutu :
Bu komut, ChanServ vasıtasıyla bir kanala bir kullanıcıyı davet etmenizi sağlar.
Kullanımı : /cs Invite #KanaL nick
#KanaL kısmına davet edilecek kanal, NICK kısmına da davet edilecek kişi girilir.
ÖRNEK : /cs invite #SohbetGuLu Sohbetgulu

ACCESS İşlemleri (Kanal Yetkileri) :
access Add : Bu komut kanalınızda birine yetki vermenizi sağlar.
Kullanımı : /msg ChanServ Access #KanaL add nick seviye
ÖRNEK : /cs access #SohbetGuLu add SohbetguLu 50
#KanaL kısmına hangi kanalda yetki verilecekse o kanal, NICK kısmına yetki verilecek kişi ve SEVİYE kısmına 1-9999 arası kişinin alacağı yetki seviyesi girilir.

DEFAULT SEVİYELER :
30: Kanala girdiğinde otomatik olarak +v olur.
50: Kanala girdiğinde otomatik olarak Op olur.
100 : Kanalın A-KICK listesine kullanıcı ekleyip, silebilir ve başkalarına Access (Yetki) verip, silebilir.
50 : Kanalla ilgili bazı ayarları kurcalayabilir.
100 : Bazı özel komutları kullanabilir.
999 : Kanalda Founder (Kanal Kurucusu)’ dan sonra en yüksek seviyeye sahiptir.
ÖRNEK : /cs access #SohbetGuLu add SohbetguLu 999
Access Del : Bu komut kanalınızda yetkisi olan bir kullanıcının yetkisini silmenizi sağlar.
Kullanımı : /msg ChanServ Access #KanaL Del nick
#KanaL kısmına hangi kanalda yetki silinecekse o kanal, NICK kısmına yetkisi silinecek kişi girilir.
ÖRNEK : /cs access #SohbetGuLu del SohbetguLu
Access List : Bu komut kanalınızda yetkisi olan bütün kullanıcıları listeler.
Kullanımı : /cs access #KanaL List
#KanaL kısmına hangi kanalda yetkisi olan kullanıcılar listelenecekse, o kanal girilir.
ÖRNEK : /cs access #SohbetGuLu list

Auto-Kick İşlemleri (ChanServ Otomatik Kick) :
Akick Add : Bu komutu kullanarak, A-Kick listesine eklediğiniz bir kişinin, kanala girdiği anda, ChanServ tarafından Banlanmasını ve Kicklenmesini sağlayabilirsiniz. Yani kişinin kanala girmesi, ChanServ vasıtasıyla engellenir.
Kullanımı : /cs Akick #KanaL Add Nick! *@* Sebep
#KanaL kısmına, kişinin hangi kanala girmemesi isteniyorsa o kanal, NICK kısmına kanala girmemesi istenilen kişi, Sebep kısmına da ChanServ kullanıcıyı kanaldan Kicklerken Kick-Sebebi kısmında yazacak olan mesaj girilir.
ÖRNEK : /cs akick #SohbetGuLu add SohbetguLu! *@* Bu Kanala Girmen YasakLanmıştır!..
Akick Del : Bu komutu kullanarak, A-Kick listesine eklediğiniz bir kişiyi, A-Kick’ den kaldırabilirsiniz.
Kullanımı : /cs Akick #KanaL Del nick
#KanaL kısmına, kişinin A-Kick listesine eklendiği kanal, NICK kısmına A-Kick listesinden sileceğiniz kişi girilir.
ÖRNEK : /cs akick #SohbetGuLu del SohbetguLu
Akick List : Bu komutu kullanarak, A-Kick listesinde kaç kişinin ve kimlerin olduğunu öğrenebilirsiniz.
Kullanımı : /cs Akick #KanaL List
#KanaL kısmına A-Kick listesi öğrenmek istenen kanal girilir.
ÖRNEK : /cs akick #SohbetGuLu list

Clear Bans :
Bu komut kanalınızda, bir anda bütün Ban’ ların kalkmasını sağlar.
Kullanımı : /cs Clear #KanaL Bans
#KanaL kısmına Ban’ ların kaldırılacağı kanal girilir.
ÖRNEK : /cs clear #SohbetGuLu Ban (yada !cbans)

Levels İşlemleri (Yetki Seçenekleri) :
Level’ lar
0 : Kanalda hiç bir yetkisi olmayan herkes 0 Level’ dadırlar.
30 : Normal olarak Auto-Voice yetkisine sahip olan kişilerdir.
50: Normal olarak Auto-Op yetkisine sahip olan kişilerdir.
100: Normal olarak Auto-Op ile birlikte Auto-protect yetkisine sahip olan kişilerdir.
1000 : Kanalın sahibi 1000 Level’ dadır.
Acc-Change : Normalde bu Level 100 tedir. Bu komut, belirli level altındakilerin Access değiştirememesini sağlar.
Kullanımı : /cs Levels #KanaL Set Acc-Change seviye
ÖRNEK : /cs levels #SohbetGuLu set acc-change 500
A-Kick : Normalde bu Level 100’dadır. Bu komut, belirli level altındakilerin Auto-Kick’ e erişememesini sağlar.
Kullanımı : /cs Levels #KanaL Set Akick seviye
ÖRNEK : /cs levels #SohbetGuLu set akick 900
Set : Normalde bu Level 100 dedir. Bu komut, belirli level altındakilerin kanal ayarlarını kurcalamamasını sağlar.
Kullanımı : /cs Levels #KanaL Set Set seviye
ÖRNEK : /cs levels #SohbetGuLu set set 800
Levels – List : Bütün komutların Level’ larını listeler.
Kullanımı : /cs Levels #KanaL List
ÖRNEK : /cs levels #SohbetGuLu list

Set Komutu (Kanal Ayarları) :
Set Founder : Kanalın Founder (Sahibini)’ ını değiştirmenizi sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL Founder yeniSahibi
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu founder SohbetguLu
Set Password : Kanalın şifresini değiştirmenizi sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL password yenişifre
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu password 123456
Set Desc : Kanalın Info’ sundaki tanımını değiştirmenizi sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL Desc yenitanıtım
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu desc SohbetguLu.Net
Set Topic : Kanalın Topic’ ini değiştirmenizi sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KANAL Topic YENİ_TOPIC
ÖRNEK : /cs topic #SohbetGuLu wWw.SohbetguLu.NeT
Set URL : Kanalın URL’ sini değiştirmenizi sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL URL yeniURL
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu url http://www.SohbetguLu.net
Set E-Mail : Kanalın E-Mail’ ini değiştirmenizi sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL Email yeniemail
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu email admin@SohbetguLu.net

Set KeepTopic on/off : ChanServ’ in Topic’ i hatırlamasını ve korumasını sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL KeepTopic On
Kullanımı : /cs Set #KanaL KeepTopic Off
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu keeptopic on
Set TopicLock on/off : ChanServ’ in Topic’ i kilitlemesini ve kimseni Topic’ i değiştirememesini sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL TopicLock On
Kullanmı : /cs Set #KanaL TopicLock Off
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu topiclock on
Set SecureOps on/off : ChanServ’ in kanalda yetkisi olmayanlara verilen Op’ ların geri almasını sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL SecureOps On
Kullanmı : /cs Set #KanaL SecureOps Off
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu secureops on

Set Restricted on/off : Kanalı özelleştirir ve kanala Access’ ı (Yetkisi) olmayanların girmesiniengeller.
Kullanımı : /cs Set #KanaL Restricted On
Kullanmı : /cs Set #KanaL Restricted Off
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLuHeLp restricted on
Set Secure on/off : Kanala ek bir güvenlik sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL Secure On
Kullanmı : /cs Set #KanaL Secure Off
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu secure on
Set Private on/off : Kanalın özel ve gizli olmasını sağlar.
Kullanımı : /cs Set #KanaL Private On
Kullanmı : /cs Set #KanaL Private Off
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLuHeLp private on
Set ENTRYMSG : Kanala ChanServ Giriş Mesajı koyar. Kanala giren herkese bu mesaj ChanServ tarafından NOTICE şeklinde ulaştırılır.
Kullanımı : /cs Set #KanaL Entrymsg Mesaj
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLu Entrymsg wWw.SohbetguLu.NeT Sohbet Odalarına HoşgeLdiniz.
Set MLOCK : Kanala MOD Kilidi yapar ve bu modlar değiştirildiği anda ChanServ tarafından korunurlar ve eski hâllerine çevrilirler.
Kullanımı : /cs Set #KanaL MLock MODLAR
ÖRNEK : /cs set #SohbetGuLuHeLp mlock +ntsQ-k

###################################################################################
## IRC MemoServ Komutlari ##
###################################################################################
KaNaL MoDeLeRi
v = +m Kanallarda konusabilen kisi.
h = Halfop. Op’tan daha az yetkisi olan kisi.
o = Op. Kanalda +o almis kullanici.
a = Koruma. Kick komutundan korunan kullanici.
q = Kanal sahibi.
b <nick!ident@host> = Ban maskesi.
c = Kanal içerisinde renk kullanımını engeller.
D = /me veya /ame mesajlarının kanala gönderilmesini engeller.
e <rumuz!ident@host> = Banlandığı halde kullanıcının kanala girmesini sağlar.
I <rumuz!ident@host> = +i olan kanala davet edilmeden girilmesini sağlar
f = Flood koruması
i = Sadece davetle girilebilen kanal.
j = Belirtilen saniyede bir kanala giriş yapılmasını sağlar.
k = Kanala giriş için gereken anahtar.
l =Kanala girebilecek olan maksimum kullanıcı sayısını belirler.
m = Sadece +vhoaq kiplerini almış kullanıcıların konuşabileceği kanal.
n = Kanalda bulunmayan birinden gelecek mesajların bloklandığı kanal.
p = Ozel bir kanal.
r = Kayitli bir kanal. (Sadece servisler tarafindan kullanılabilir.)
s = Gizli bir kanal.
t = Sadece +hoaq kiplerini almış kullanıcıların /topic komutunu kullanabileceği kanal.
z = Sadece Güvenli Bağlantı (SSL) kullananların girebileceği kanal.
A = Sadece (adminlerin) girebileceği kanal.
C = CTCp metinlerini engeller.
G = Yasak kelimelerin sansurlenecegi kanal.
M = Sadece kayıtlı (+r) veya voice’i olan (+v) kullanıcıların konuşabileceği kanal.
K = /KNOCK komutuna izin verilmeyen kanal.
L = Kanal linkleme. (Eger +l kisi ile kanal doldurulursa, sonraki kullanıcı otomatik olarak girer.)
N = Nick değişikliği yapılamayan kanal.
O = Sadece IRCoplarin girebileceği kanal. (Yöneticiler için.)
Q = Kick atılmayan kanal.
R = Sadece kayıtlı (+r) kullanıcıların girebileceği kanal.
S = Renkli yazıların, renkli kodlardan arındırılıp kanala gönderilmesini sağlar.
T = Noticenin komutunun kullanılamayacağı kanal.
V = /INVITE ‘in kapali oldugu kanal.
u = Kanal operatör kiplerinin gizli olduğu kanal.

NicK MoDeLeRi
o = Global IRC Operatörü
O = Local IRC Operatörü
a = Server admin
A = Services admin
N = network admin
d = Kanalda yazılan mesajları görmenizi engeller.
g = GlobOps ve LocOps mesajlarını görmenizi saglar.
h = help Yardim Görevlisi modu
i = Görünmez kullanıcı. (/who ile yapılan aramalarda görünmez.)
m = /me ve /ame mesajlarının size gönderilmesini engeller.
p = /whois ve /who çıktısından bulunduğunuz kanalları gizler.
q = Sadece servisler tarafindan kanaldan atılabilirsiniz. (Yöneticiler için.)
r = Kullanıcının rumuzunun kayıtlı olduğunu belirtir.
s = Sunucu mesajlarını görmenizi sağlar.
t = /Vhost komutunu kullandığınızı belirtir.
v = Bloke edilmiş DCC mesajlarını görmenizi sağlar.
w = Wallop mesajlarını görmenizi sağlar.
x = Bağlantı adresinizi gizler.
z = Kullanıcının Güvenli Bağlantı (SSL) kullandığını belirtir.
B = Kullanıcın bot olduğunu belirtir.
G = Küfürlü kelimeleri sansürler.
H = /who ve /whois çıktısından IRCop olduğunuzu gizler.
R = Sadece rumuzu kayıtlı (+r) olan kullanıcıların size mesaj atmasını sağlar.
S = Servisler için koruma kipi
T = CTCPs Komutlarının size gönderilmesini engeller.
V = Kullanıcının WebTV kullandığını belirtir.
W = Size /whois çekenin belirtilmesini sağlar.

/notice nick mesajınız Nick e notice atar nerde olursa olsun mesajınızı görür
/notice #kanal mesajınız Kanala mesaj atar o kanalda bulunun herkes görür
/onotice #kanal mesajınız Kanal oplarına mesaj atar tüm oplar görür mesajı atabilmek için axx li olmanıs lasımdır
Momoserv : mesaj göndermek almak silmek
/msg memoserv send nick mesaj (mesaj gönderimi)
/msg memoserv read 1-2-3-last (gelen mesajları okuma)
/msg memoserv list (mesajları liste halindegörmek)
/msg memoserv del 1-2-3 (mesajları silmek)
/msg memoserv set notify parametreler (uyarı mesajını düzenler)
/msg memoserv send #kanal mesajınız (kanala mesaj gönderir)
###################################################################################
## IRC İgnore Komutlari ##
###################################################################################
iGNORE PARAMETRELERİ
IGNORE komutu CLIENT tabanlı bir komuttur.Yani tamamen mirc le alakalıdır. Parametrelerine bağlı olarak bir kullanıcıdan özel mesaj, kanalda mesaj, ctcp, renkli yazı, notice gibi özellikleri almanızı engelleyen komuttur. Bu komut parametrelerine göre ayarlanabilir olması nedeniyle kullanışlı bir komuttur.
Bir nicki ignore etmede kullanılan Bütün Parametreler : – l r p c n t i k d x u
c : Belirttiğiniz nick ya da maskenin size kanallarda yazmasını engeller.
ÖRNEK : /ignore -c badnick ( badnick nickli kullanıcının kanallara gönderdiği mesajları görmezsiniz.)
p : Belirttiğiniz nick ya da maskenin özelinize gönderdiği mesajları almanızı engeller.
ÖRNEK : /ignore -p badnick ( badnick nickli kullanıcı özelinize mesaj gönderemez.)
n : Belirttiğiniz nick ya da maskenin size notice göndermesini engeller
ÖRNEK : /ignore -n badnick ( badnick nickli kullanıcı size notice gönderemez.)
t : Belirttiğiniz nick ya da maskenin size ctcp (time, version, ping vs) göndermesini engellersiniz
ÖRNEK : /ignore -t badnick ( badnick nickli kullanıcı size ctcp komutları gönderemez.)
i : Belirttiğiniz nick ya da maskenin sizi bir kanala /invite nick #KanaL komutuyla bir kanala davet etmesini engellersiniz.
ÖRNEK : /ignore -i badnick ( badnick nicki sizi bir kanala davet edemez.)
d : Belirttiğiniz nick ya da maskenin size dcc yollamasını engeller.
ÖRNEK : /ignore -d badnick ( badnick nickli kullanıcı size dcc gönderemez.)
k : Belirttiğiniz nick ya da maskenin size kontrol kodları içeren mesajlar (/me /action vs) göndermesini engeller.
ÖRNEK: /ignore -k badnick ( badnick nickli kullanıcı size kontrol kodları içeren mesajlar gönderemez.)
ÖRNEK :/ignore -pu30 badnick ( badnick nickli kullanıcıdan 30 saniye süreyle özel mesaj almazsınız.)
/ignore -x Nick (nicki yanlislikla ignore etsekte olmaz.kisiyi koruma altına almıs oluruz)
/ignore –r -àtüm ignoreleri kaldırma
/ignore –l -à ignore listesine eklenenleri görme
/ignore –r nick -à sadece bir nickin ignoresini kaldırma
******************************************************************************************************
/whois nick nick hakkında bilgi verir
/whowas nick kayıtlı nick hakkında bilgi verir
/away sebep awaya geçmek
/away awaydan cıkış
/me mesajınız kanala msj atmak
/quite mesajınız (mesaj bırakarak çıkmak istiyorsanız bunu kullanın)
/query nick (+qnick)serverda ise ama hiç bi kanalda yoksa kişiyi bulmaya yarar özel chat açar
/ping nick birisi lagda ise onu bu komutla kurtarabilirsiniz
/motd (server hakkında bilgi almayı sağlar)
/version nick (karşı tarafın kullandığı scripti öğrenebilirsiniz)
ctrl+k tuşu ile mirc da renkli yazı yazabilirsiniz.
ctrl+r ile siyah kutu yazılar yazabilirsiniz.
ctrl+u tuşu ile altı çizgili yazılar yazabilirsiniz.
ctrl+b tuşu ile kalın yazı yazabilirsiniz.
/action Mor yazı
/font Font değiştirme
/run webadresi Bu komutu ile mircda iken bi web adresine girebilirsiniz
ÖRNEK : /run www.SohbetguLu.net (yukardada örnek vermiştim)
/ame/amsg mesaj Bağlı olduğunuz tüm kanallara mesajınızı gönderir
/timer1 10 60 /msg #kanal Hiç bir yerde bulumayacağınız muhabbetler : Her 60 saniyede bir bu mesajı 10 kere gönderir( /timer1 off )
/server irc.SohbetguLu.net server e girme
/dns nick : ip öğrenme
/who ip(dns numarası) İP sini bildiğiniz kişiler nick deişdirsede onları bulabilirsiniz
/invite nick #kanal Kanala davet etme
/clear Pencereyi temizler
/fsend on/off hızlı mesaj yollama
/channel Kanal özelliklerini açar
/finger nick,ip,domain,e-mail Bu komutlar ile çeşitli bilgileri öğrenebilirsiniz
/time nick Onun bağlandığı bil. saat i yurtdışı sohbetlerde bakabilirsiniz
/dcc send nick c:dosya adı : Dosya yollama
/play c:dosya adı .txt 1 Text yollama
/query nick msg Mesaj gönderir
/beep Beep çalar
/notice nick mesajınız Nick e notice atar nerde olursa olsun mesajınızı görür
/notice #kanal mesajınız Kanala mesaj atar o kanalda bulunun herkes görür
/onotice #kanal mesajınız Kanal oplarına mesaj atar tüm oplar görür mesajı
/Silence + Tüm özellerinizi kapatir. kimse size özelden yazamaz.
/Silince – Tüm özellerinizi açar. herkes size özelden yazabilir.
/join #kanal Kanala giriş
/part #kanal sebep Kanaldan cık
/partall mesaj Tüm kanallardan cık
/username yeniisim Fullname değiştirme
/emailaddr yeniadres E-mail değiştirme
/list -min # -max # İstenilen sayıdaki kanalları listeleme
/notify -r nick Notify listen cıkarma
/ignore -r nick İgnore den cıkarma
*****************************************************************************************************************

http://www.SohbetGuLu.NeT  AiLesi Hoş SohbetLer DiLeR®

 SohbetGulu Son Olarak itibari ile guncellenmistir.

Yandex.Metrica